Her sene Ekim ayında, yeni bir kampanya dönemine girdiğimiz için ayrı bir hüzne dalarız, farklı bir sevinç kaplar içimizi. Hüzünleniriz çünkü günlerin ne denli hızlı geçtiğini daha iyi fark ederiz, koskoca bir senenin nasıl da çabucak bittiğini düşünürüz. Seviniriz çünkü yeni bir dönem açılıyordur önümüzde, bir takım değişimlerle karşınıza çıkmanın heyecanı kaplar içimizi. Bayramlık elbise giymiş çocukların mutluluğuna denk şekilde, süsleniriz dergi olarak, albenili bir şekilde arz-ı endam etmeyi dileriz okuyucularımızın huzurunda.

On dört seneyi geride bıraktık dergicilikte, dile kolay. Mâzide neler kaldı, anlatmakla bitmez. Ne çok insanla kesişti yolumuz, ne çok satır sadırlara dokundu, aciz kalırız sayıp dökmeye. Huzurlu bir tebessüm ve çokça şükür duygusu var kalbimizde. Hamd ediyoruz Allah’a, GENÇ’i güzel sözlere, iyi niyetlere ve salih amellere mecra kıldığı için.

Hayallerimiz çok, gayretimiz diri, inancımız tam.

Dünyayı kelimelerle güzelleştirmekten vazgeçmeyeceğiz. Fikrin doğurgan gücüne sarılacağız. Bilgiyi önemseyerek yol almaya devam edeceğiz. Zengin ilhamlara kapı aralamanın derdinde olacağız. Soru sormaktan, farklı düşünmekten geri durmayacağız. Hayatın içinden hayata doğmayı şiar belleyeceğiz. Sadece mazlumların safında durmakla yetinmeyeceğiz, tüm gücümüzle zalimlerle, kötülerle mücadele azmi de taşıyacağız. Aşka ve aşkınlığa giden yolu soracağız usanmadan. “Gönlümüz Allah’ta, gözümüz insanda, elimiz vicdanda” düsturuyla yürüyeceğiz.

Ebedî gençlik ufkuyla yol alıyoruz on dört senedir, gayemiz çok net: Tüm yapıp ettiklerimizin, ahirette yüzümüzü güldürmesini diliyoruz. Ne yazıyorsak bundan, ne yayınlıyorsak bu sebeple. Gücümüz yettiğince, dilimiz döndüğünce, etki alanımız dahilinde iyinin, güzelin bayraktarlığına talibiz. Dünyanın fâni olduğunu unutmadan, bâki olan sonsuzluk yurdu için hazırlık yapmanın telaşındayız. GENÇ bu manada fiili duamızdır, her sayının gerisinde temiz niyetler, asil gayretler ve “Allah’ım bunu bizden kabul buyur” duası vardır.

Yazı işlerinde staj yapan genç arkadaşlarımızdan matbaada dergiyi ciltleyen çalışanlara, Yayın Kurulu’nda fikir beyan eden ustalardan her ay birbirinden özel yazılar kaleme alan yazarlara, abone biriminden tutun diğer idari kadrolara kadar, dergimizde emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz. İnşallah nice güzel sayıyı birlikte çıkarmak nasip olur.

Yeni Yayın Kurulu, Yeni Yazı İşleri, Yeni Yazarlar

Kısmet olursa yeni bir Yayın Kurulu ve Yazı İşleri ile yola devam edeceğiz. Aynı zamanda, Tülay Gökçimen, Abdullah Uçar, Hatice Özdemir Tülün, Ahmet Şahin Akbulut gibi yeni yazarlarımız dahil olmuş oldu aramıza. Hepsine hoş geldiniz diyoruz, inşallah tazelenmeye ve güçlü bir heyecana vesile olur.

Bu vesileyle, bir önceki Yayın Kurulu ve Yazı İşleri ekibimizde bulunan Ali Can, S. Bilgehan Eren, Harun Kırkıl, Mehmet Dinç, Ayşegül Öztoprak, Abdullah Yalnız, Yusuf Temizcan ve rahmetli Asım Gültekin’e tüm katkıları, emekleri ve fedakarlıkları için çokça teşekkür ederiz.

Biz Seni Çok Sevdik Lütfi Abi

GENÇ’in kurucu babası, ruh mimarı, sevgili Mehmet Lütfi Arslan Ağabeyimiz, GENÇ tarihinin eşsiz ve çok kıymetli isimlerinin başında gelir. Biz dergiciliği ondan öğrendik, “dert” kelimesine onunla yeniden bir anlam yükledik. On dört senedir, titiz bir özenle her sayıyı bizzat okudu, gerek kapakların belirlenmesinde gerekse yayın çizgimizin asil bir ahenkte devam etmesinde, en büyük emek, gayret ve katkı kendisine aittir. Kendi çocuğunun üzerine titrer gibi, GENÇ’in de üzerine daima titredi ve bitmek bilmeyen bir aşkla dergi daha güzel olsun diye ihtimam gösterdi. Bu anlamda, en büyük takdiri ve teşekkürü hak eden baş isimdir gönlümüzdeki. 15. yılımızda, “artık vakit geldi Süleyman” diyerek, Yayın Danışmanlığı’ndan ayrıldığını ve bizi bize bıraktığını söylemek isterim hüzünle. Sebeplerini güzelce izah ettiğinden ve bunu bizim için yaptığını anladığımızdan dolayı, manalı bir tebessüm var kalbimizde. Bugüne kadar çıkan ve bundan sonra çıkacak olan her sayıda onun aziz hatırası bizlerle olacaktır, bundan şüphemiz yok. Duasını, desteğini ve ilgisini eksik etmezse üzerimizden, bahtiyar oluruz. Bocalarsak yol göstermesi, düşersek kaldırması, en büyük arzumuzdur.

On Bin Gence Ulaşmalıyız, Var mısın?

Biz dergiciliğe inanıyoruz ve bu mesleği aşkla yapmanın derdindeyiz. 15. yılımızda, çok özel bir hediye ile karşınızdayız. Prof. Dr. Soner Duman Hocamız, genç dostlarımızın zihnindeki kah merak uyandıran kah kafa kurcalayan sorulara, özenle, bilgiyle ve hikmetle cevaplar hazırladı. Dergimize abone olanlara hediye edilecek olan “Allah’ım Sorularım Var” isimli kitabımız, sadece gençlerin değil, başta ebeveynler, eğitimciler, STK öncüleri olmak üzere, gençliği dert edinen herkes için bir yol rehberi niteliğinde. Bu güzel kampanya vesilesiyle en az 10000 gence ulaşmayı, ülkemizde taze bir heyecana vesile olmayı diliyoruz. Bunu sizlerin yardımı olmadan başaramayız. Ele ele verip bu hedefi gerçekleştirmeye var mısınız?

Kudüs Ödüllü Anketimize Katıldınız mı?

Dergimizdeki değişimler devam edecek. Bu anlamda, geniş kapsamlı bir anket çalışması başlattık. Sizlerden gelen yorumlar, eleştiriler, fikirler çok kıymetli. Beş-on dakikanızı ayırıp anketimize katılmanızı arzu ederiz. Ortaya çıkacak neticeler yolumuzu aydınlatacak, daha güzel dergiler için ipucu verecek bizlere. Unutmadan hatırlatalım, ankete katılanlara çeşitli hediyelerimiz olacak, bunların en büyüğü Kudüs ziyareti. Son katılım 15 Ekim, bekliyoruz. (Şu link aracılığıyla katılabilirsiniz: https://basvuru.gencdernegi.org/anket/)

Kasım ayında görüşmek üzere, muhabbetle.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.