İclal Dağcı; 15 yaşında bir lise öğrencisi. Şu an eğitimine Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde devam ediyor. Kendisi şu ana kadar Türkçe dışında tamı tamına beş dil öğrendi: Bunlar İngilizce, Fransızca, Arapça, İtalyanca ve İspanyolca.

Kendi imkanlarıyla öğrendiği beş dilin ardından şimdi de Almanca ve Rusça öğrenme yolunda. Öğrendiği dilleri seçme niteliğini ise şöyle dile getiriyor;

“Öğrendiğim dilleri genellikle bilgilerime dayalı olarak seçiyorum. Çünkü bir dili sadece bir kariyer için veya bir sorumluluk için öğrendiğimiz zaman bu aslında bizim için zor bir süreç olabilir. Fakat dili bir şeye ilgi duyduğumuz için veya kültür hakkında öğrenmek için öğrendiğimiz zaman bu aslında bizim için daha eğlenceli bir süreç haline geliyor. Ben de öğrendiğim dilleri daha çok ilgimi çeken coğrafyalardan seçtim. Almanca ve Rusçayı da öğrenme girişimindeyim.”

İclal, aynı zamanda dil öğrenme serüvenini, deneyimlerini anlattığı ve dil öğrenmek isteyenlere tavsiyelerde bulunduğu bir YouTube kanalına sahip. Dil öğrenerek dış dünyayla arasındaki sınırları kaldırıp insanlara da bu sınırları nasıl zorlayacağını ve kaldıracağını gösteriyor.

YouTube kanalına Fransızca’yı nasıl öğrendiğine dair videolarla başlayan İclal, Arapça, İtalyanca, İspanyolca ve İngilizce video yükleyerek her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor.

İclal’in YouTube kanalında hiçbir kursa gitmeden öğrendiği dillere dair gramer, kelime ezberi ve konuşmaya dair pratik ve yol gösterici bilgilere ulaşabilirsiniz. Hatta motivasyonunuzu canlı tutup umutlarınızı tazeleyebilirsiniz.

Yazar: Nisânur Özkan / Türkiye


Hatice Betül Karagöz'ın Yazısı.