Camiye hürmeten her vakit namazında camiye koşmak için can atan yaşlılarımızın derdine bu sefer camilerimiz, ibadet mekanları ve saygıdeğer gönüllüler çare oluyor. Camilerin kapılarını tüm ihtiyaç sahiplerine açmaları, camilerin sadece bir ibadethane değil bir Müslümanların yaşam tarzı oluşunu da tekrar hatırlatmış oluyor bizlere.

Son haftalarda, yaşlılar Koronavirüs nedeniyle hem kaygı hem izolasyonla mücadele ediyorlar ve bu durum yaşlılar arasında sağlık problemlerine ve ilerleyen yaşları sebebiyle ciddi bir sağlık endişesine yol açıyor. İngiltere’de cami ve ibadethaneler yaşlılar için yardım kuruluşlarına dönüştürülüyor.

Blackburn Camii cemaati, bu kriz anında karantinadaki insanlara yardım sağlamak için el ele verdi. Blackburn’de Nur’ul İslam Mescidi, yaşlılara ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeleri için 250 kişiyi işe aldı. Bazı yerel gazeteler de sosyal medya bağlantısı olmayan hanelerin olduğu bölgelerde broşür dağıtımı yapılacağını aktardı.

Güney Yorkshire’de bir Müslüman gönüllü, Sheffield ve Ratherham’daki insanlara yardım etmek için kampanya yürütüyor.

Preston camileri, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi’nde zor zamanlar geçiren personele yardımcı olmak için sağlık ekipmanları bağışladı.

Yazar: Meryem Kucur / İngiltere


Hatice Betül Karagöz'ın Yazısı.