Alaaddin Serhan Yaman

Ülkemiz gençlerinin girişimci yönlerini açığa çıkartacak, karmaşık problem çözme becerilerini geliştirecek, yenilikçi ve eleştirel düşünmelerinin önündeki engelleri kaldıracak, etkili iletişim kurmalarını temin edecek ve takım çalışması gibi becerilerini geliştirmelerine imkan tanıyacak mecraların kurulması için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı harekete geçerek ülkemizin 81 ilinde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurma niyetini ortaya koydu.

Bu 4 kurumun iş birliği ile gençlerin özellikle teknoloji alanında gelişimlerine katkı sağlamak maksadıyla kurulan ve temel amacı Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek olan Deneyap Atölyelerine katılacak gençlerin yazılı sınav ve uygulama sınavında başarılı olmaları gerekiyor.

Deneyap Atölyelerinde, ortaokul ve liseye başlangıç çağındaki gençler tasarım ve üretim, robotik ve kodlama, elektronik programlama ve nesnelerin interneti, nanoteknoloji ve malzeme bilimi, havacılık ve uzay teknolojileri gibi toplam 10 başlıkta 36 ay süreli ücretsiz eğitimler alıyor; 3 yıllık süreçte hem temel teknoloji yetkinlikleri hem özel ilgi alanlarında derinleşme hem de proje üretme kabiliyeti elde ediyor.

Halihazırda Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon illerinde Temmuz 2019’da başlayan eğitimlerde 1920 öğrenciyle yoluna devam eden Deneyap Atölyeleri; Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat olmak üzere 18 ilde de eğitimlerin bahar ayı itibariyle başlanması için çalışmalarını sürdürüyor.


GENÇ'ın Yazısı.