Mehmet Nişancı

Hat sanatı eğitimine başlayan talib, devamlı olarak harfleri sonrasında harflerin bitişik hallerini tekrar tekrar yazar. Ve bu yazım işinin sonu yok gibidir. Devamlı olarak, tekrar tekrar, istikrarlı bir şekilde bıkmadan usanmadan yazmak. Senaryo için de bu durum geçerli. Yönetmenler, senaristler de aynı yöntemi sizlere tavsiye edecektir. Sevdiğiniz bir filmin başına geçip, diz kırıp oturarak onu yeniden senaryoya dökebilirsiniz. İster bir senaryo defterine filmi sahne sahne yazabilir; isterseniz de geniş bir mukavva üzerine film sahnelerinin dakikalarını, karakterlerini, öne çıkan nesneleri, renkleri not alabilirsiniz. Bu usul sizin senaryo yazımında bir meleke kazanmanızı sağlayacaktır.

Bu gerçekten çok zahmetli bir iş. Genel olarak bakıldığında var olanı tekrar ediyorsunuz. Burada değerli dostum Ömer İzci’nin bana anlattığı bir kıssa ile mevzuyu bağlayalım:

Ebu Nuvas yazmış olduğu şiirini üstadına okumak için müsaade isteyince hocası “Git bin tane şiir ezberle, öyle gel!” der. Ebu Nuvas denileni yapar ve şiirleri ezberlemiş olarak hocasına gelir. Hocası da ona “Güzel” der: “Haydi şimdi git, ezberlediğin şiirleri unut, öyle gel!”


GENÇ'ın Yazısı.