Mehmet Nişancı

180 DERECE KURALI: Sahnedeki yön tutarlılığını ve devamlılığını sağlamak için altın kuraldır. Bu kural, kamera ile obje arasında kurulan hayali bir açıdan ibarettir. Kamerayı bir yere koyduğunuzda sonrasında kamera 180 derecelik hayali çizginin diğer tarafına geçmemelidir. Eğer kısa film yarışmalarına katılacaksanız bu kuralı gözden kaçırmamalısınız. Ayrıca bu kuralın filmdeki duygu durumuna göre bozulduğu istisnalar da mevcuttur.

Sinopsis: Senaryoda geçen hikayenin 1 sayfada özetlendiği bir formattır. Senarist senaryo yazarken hikayeye bağlı kalmak için de yazmış olduğu sinopsis bir rehbere dönüşür. Ayrıca film projenizi sunacağınız zaman film dosyasında sinopsis mutlaka olmalıdır. İnternet üzerinden sinopsis örneklerini inceleyebilirsiniz.

Logline: Filmin hikayesini anlatan tek (birkaç da olabilir) cümle. Eğer film için yapımcı/destek arıyorsanız filminizin etkileyiciliği loglinedan kendini belli eder. Logline için kendi filmimden örnek vermem gerekirse:

“Suriyeli mülteci Heny ve Urfalı Bünyamin; sabahçı ve öğlenci olarak okulda aynı sırayı kullanan fakat birbirini tanımayan iki dostun hikayesi.”


GENÇ'ın Yazısı.