Necibe Bayrak

Herkesin hayatında kahramanlar vardır. Bu kahramanlar diğer insanlardan farklıdır, özeldir. Onların hayat hikayesini okuduğumuz zaman bambaşka hisler dolar içimize. Ruhlarının derinliğini, yüceliğini hissederiz.

Siyahi genç bir adam, sapasağlam kişiliği ve inanılmaz özgüveniyle bütün insanlığın karşısına geçip hakikatlerden bahsediyor. Amerika’da ve tüm dünyada oluşturulmaya çalışılan pısırık, güçsüz siyahi insan imajına karşı dimdik duran, Dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3 kez kazanan tüm zamanların en iyi boksörü: Muhammed Ali..

“Hayatta her şeyin bir amacı vardır. Her insanın bir amacı vardır. Herkesin ruhunu doldurmasını sağlayan şey o amacı bilmektir.” diyen Muhammed Ali hayat amacını tespit etti ve bu doğrultuda yaşadı.

Sadece kameralar karşısında değil evinde de çok iyi bir adamdı. Kızı onu şu şekilde ifade etti: "Çok sevgi doluydu, şakacıydı. Sabahları beni öperek uyandırırdı. Öyle bir boksörün o kadar sevgi dolu bir adam olduğunu düşünmezsiniz."

Onu bu kadar muhteşem yapan bokstaki başarısı değildi, onda başka bir şey vardı ve insanlar bunu görüyorlardı. Tanıştığı insanlarda hayranlık uyandırıyordu ve dalga dalga büyüyen bir Muhammed Ali sevgisi vardı. O, sahip olduğu her şeyi, şöhretini, makamını, parasını, hayatını Allah’a adamıştı. Bir Müslümanın olması gerektiği gibi ferasetli davrandı ve kariyerinin zirvesindeyken şampiyon olduğu maçta tüm dünyaya Müslüman olduğunu açıkladı. Keskin zekası, özgüveni, güleryüzü ve başarısı ile insanların sevgisini ve takdirini kazandı, gönülleri fethetti. Tüm dünyada adından bahsettirdi. Müslüman olduktan sonra ise Muhammed Ali ismini aldı. Muhammed, tüm övgülere mazhar; Ali ise en yüksek mertebe demek. Adına yakışır şekilde yaşadı.

Onurlu bir Müslümandı. Haksızlıklara karşı dik duruşuyla tanınan Muhammed Ali, “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım” diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Cezalı olduğu dönemde dünyanın birçok yerini dolaşarak İslamiyet’i anlattı.

“Bir hayatımız var, yakında geçmişte kalacak; yalnızca Allah için yaptıklarımız sonsuza dek kalacak.” diyen Muhammed Ali’yi özlem ve rahmetle anıyoruz.


GENÇ'ın Yazısı.