Netflix’ten Mesaj: Sizi Bırakmaya Niyetim Yok

Netflix’in Türkiye’de 1.5 milyon tekil üyesi ve aylık yaklaşık 45 milyon TL geliri var. Ancak kısa süre önce RTÜK’ün dijital yayınlarla ilgili denetle hakkına sahip olması Netflix ve benzeri platformların akıbetlerinin ne olacağı sorusunu akıllara getirdi. Hatta bazı “gazeteci”ler “Netflix Türkiye’den çekilecek” şeklinde asılsız iddialar dahi ortaya attılar. Ancak sadece bir teknoloji firması olmaktan ziyade kullanıcılarla duygusal bağ kurarak onları kendine çeken Netflix’in 3 Eylül tarihli açıklaması çok net oldu: “Benim sizi bırakmaya hiç niyetim yok... Söylentilere kulak asıp kendinizi lütfen üzmeyin! ” Üstelik Netflix Türkiye Twitter hesabının hakkında kısmı “Ben Siz” şeklinde. Her ay milyon liralar kazanmak için daha ne yapsınlar?

Twitter’ı Kuran Kişinin Twitter Hesabı Ele Geçirildi!

Terzi kendi söküğünü dikemez derler. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir sistemi kuran kişinin kendi hesabını başkalarına kaptırması da bu sözün günümüzdeki hâli olsa gerek. Jack Dorsey’in Twitter hesabı ele geçirildi. Eylem yapan Chuckling Squad isimli hacker grubu ırkçı söylemler ve bombalama tehditleri içeren paylaşımlar yaptılar. Her ne kadar Twitter kurucusu Jack hesabını tekrar kontrol altına alsa da en sıradan kullanıcıdan en önemli CEO’lara kadar hiç kimse yüzde yüz güvenli değil. Sahip olduklarınızı, yani kişisel tüm verilerinizi muhafaza etmek ise sizin sorumluluğunuzda, en güvenilir yol ise bilinçli ve etkili internet kullanıcı olmaktan geçiyor.

Apple iOS 13 İşletim Sistemini Yayınladı

Uzun zamandır beklenen Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 13 Eylül 2019’da yayınlandı. Birçok yeni özellik getiren sistem başta koyu mod, yenilenen fotoğraflar uygulaması, gizlilik ve güvelik yamaları, yenilenen harita uygulaması ve daha fazlasını kullanıcılarına sunuyor. Ayrıca yıllardır iPad’ler de iOS kullanıyordu, bu durum iPadOS sisteminin de yayınlanmasıyla değişti. Her şeye rağmen iOS 13 dahi güvenlik açığı ile kullanıcılarına sunuldu. Kritik açık sebebiyle daha 1 ay geçmeden iOS 13.1 yayınlandı. Neden o açık kapatılarak yeni sürümü yayınlamadılar diye sorabilirsiniz ama teknoloji dünyası işte böyle. Her an, her saniye değişim ve yenilenme teknolojinin özünde mevcut…


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.