“Hayatımı yazsam roman olur.”

“Bir roman okudum hayatım değişti.”

Çokça karşımıza çıkma ihtimali olan ya da bir şekilde belleğimizde yer etmiş bulunan bu iki cümle, aslında “roman” ve “hayat” arasındaki çok boyutlu ve sıkı ilişkiyi açıkça gösteriyor. Çünkü kendi hayatımızın bir gün romanlara konu olabilme ihtimali ya da bir romanın hayatımızı değiştirebilme gücü, gerçekleşmesi mümkün olan şeyler arasında yer alıyor.

Diğer yandan, romanlara mesafeli olunan dönemleri de hatırlıyoruz. Çünkü büyük oranda pespayeliğin ve ahlaksızlığın taşıyıcı araçlarından biri olarak arzı endam etmişti romanlar. O dönemlerde “boş iş, malayani uğraş, faydasız ilim” çerçevesinin tam karşılığı olarak algılanmaları yersiz değildi.

Bu sayımızda, genç dostlarımızın dilinden 50 romanı dinleyeceğiz. Romanlar ve gençler arasındaki ilişkiyi, hiçbir filtre koymadan, hiçbir yönlendirme yapmadan görmüş olacağız.

Özellikle seçkinci bir liste oluşturmak istemedik, çünkü dosyamızın “yakın arkadaşların kendi aralarındaki samimi paylaşımları” kıvamında olmasını arzu ettik.

Romanları yarıştırma ya da bazılarını öne çıkarma bazılarını yok sayma derdi de taşımıyoruz. Çünkü bu meselenin ne sonu gelir, ne de münakaşası biter. Başımıza yeni dertler açmaya hacet yok. :)

Biz daha çok, tam da şöyle bir yerde durmayı arzu ettik:

Romanların büyülü dünyasından devşireceğimiz çok şey var. Biz deryada damla kâbilinden 50 adet doğal bir seçki sunmuş olduk sadece. Doğru zamanda doğru bir romanla buluşmak, bazen tahminlerimizden öte açılımlar yapabilir iç dünyamızda. Kah yaralarımızı sarabilir kah ufkumuzu genişletebilir. Kah bizleri, benzerine kolay rastlayamayacağımız zengin ilhamlarla dolu eşsiz bir yolculuğa çıkarabilir.

Diğer yandan, üslup ve ahenk derdi olanların elinden tutma konusunda pek mahirdir romanlar. Hangi alanda ilerliyor olursak olalım, edebî anlamda beslenmezsek eğer, hayatımızda bir şeyler çokça yarım kalacaktır, bunu da unutmamak gerekiyor.

Son olarak, bugün dert ettiğimiz birçok meseleyi romanlar vesilesiyle çözüme kavuşturabiliriz, sözün böyle güçlü tesirleri var. Örneğin anlayışsızlığa iyi gelir, anlayışı genişletir romanlar. Hayata farklı pencerelerden bakabilme imkanı sunar, empatiyi geliştirir. Önyargıların yıkılmasında, yersiz korkuların giderilmesinde, bilinç ışığının parlamasında tahminlerden öte katkılar sunabilir. Adeta hâlimizin aynası olup bizi bize gösterir.

Dinlemesini bilenler için her şey konuşuyor aslında. Varlıkların dilini duyma, hadiselerin ne söylediğini anlama konusunda zorluk çekenleri romanların sesine davet ediyoruz bu sayımızda, kulak verip sonsuz manalara yolculuk edebilenlere ne mutlu.

***

Dergimize abone olanlara hediye etmiş olduğumuz Prof. Dr. Soner Duman Hocamızın “Allahım Sorularım Var” isimli kıymetli eseri okuyucularımıza ulaşmaya başladı. Hamdolsun çok güzel geri dönüşler alıyoruz. “Kitabı müstakil olarak alabilir miyiz?” şeklinde sorular da çok oluyor. Abonelik kampanyamızın hediyesi olduğu için, şu an böyle bir imkan söz konusu değil. Çünkü bu kitap vesilesiyle dergi aboneliğimizin de güçlenmesini arzu ediyoruz. Yayıncılığın zorluklarını böyle kampanyalarla aşmaya çalışıyoruz. Bir bakıma “GENÇ’e abone olmadan kitabı vermeyiz, hadi bir taşla iki kuş vuralım hep birlikte” demiş oluyoruz nazlı nazlı. :) İlginizi, desteğinizi bekleriz.

Ayrıca, Askıda Dergi kampanyamız vesilesiyle, genç arkadaşlarımızdan birine dergi ısmarlayabilirsiniz. “Ben varım” mesajınızı bekleriz: 0533 611 25 41

Mart ayında görüşmek üzere.

Muhabbetle.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.