Hatice Özdemir Tülün

Her ne iş yapıyorsanız yapın, karşınızdaki insanlara “Ben bir Müslümanım ve bu alandaki bu işi en iyi yapmak için benim çabaladığımı göreceksiniz” mesajı veriyor olun. Geri kalan tüm detaylar Allah’ın izniyle en doğru zamanda, en güzel şekilde tamamlanacak. Ve gün gelecek zamanında kendinize bile inanmayan siz, bu konuda öğütler veren bir yazıya nokta koyuyor olacaksınız.

Geçtiğimiz ay bir yandan son kitabımı baskıya yetiştirmeye çalışırken bir yandan da gençlere girişimcilik ve kariyer konusunda bildiklerimi aktardım. Her ne kadar liselerde konuşmak, ilkokul ve anaokullarında masallarımı okumak çok büyük keyif verse de en çok bu ayki gibi yüzlerce üniversite öğrencisine ya da kariyerlerinin başındaki gençlere iş hayatıyla ilgili deneyimlerimi aktarmak beni heyecanlandırıyor.

Geçtiğimiz günlerde annem eski fotoğraflarımı bana vermek için dolapları karıştırırken ilk kartvizitime rastlamış. Onları da çantama atmış. Ne kadar zaman olmuş diye düşünürken 21 sene olduğunu fark ettim! Dijital mecralarda çalışmakla geçen 21 sene. Madem dergimizin ismi gibi hedef kitlesi de gençler, bu ay köşemde dijital mecralarda bir şeyler yapmak isteyen gençlere naçizane önerilerimi paylaşmak istiyorum.

Olan Bitende Hikmet Var

Öncelikle her seminerimde, sanal mecradaki her buluşmada dediğim bir sözle başlayayım. Şu an hangi okullarda, hangi bölümlerde okuyorsanız ya da hangisinden mezunsanız belki aranızdan bazılarınız “Asla olmamam gereken bir yerdeyim! Benim hayalim bu değildi! Ben ne hayalleri olan biriydim, şimdi bir de olduğum yere bak!” diyor olabilirsiniz. Yazarınız da aynen bu sözleri binlerce kez demiş biriydi çünkü. Hep dediğim bir başka söz de şöyle: “Aslında ne olmak istediğinizi üniversiteyi bitirince fark edeceksiniz. Muhtemelen işte tam da o anda bazılarınız ‘Eee? Ben çok yanlış bir bölüm için 4 senemi mi harcadım şimdi? Tekrar oku desen okunmaz? Ne yapacağım ben?’ diyeceksiniz.”

Ancak bu 21 yılda farklı mesleklerden, farklı bölümlerde okumuş ama bambaşka işler yapan insanlardan dinlediğim ortak söz “Hiç istemeyerek okuduğum o bölümün sonradan mesleğime çok katkısı oldu!” idi. Pastacılık yapan bir arkadaşım okuduğu Uluslararası Ticaret bölümünün pasta tasarlarken ve fiyat belirlerken maliyet hesaplamasına nasıl katkısı olduğunu, Bilişim sektöründe İnsan Kaynakları Müdürü olan bir başka tanıdığım okuduğu bölümün IT sektöründe nasıl yükselmesine imkan sağladığını, modacı olan bir başka tanıdığım ilk okuduğu Matematik bölümünün onu nasıl disiplinli ve milimetrik çalışmaya yönlendirdiğini anlatıyordu mesela.

“Görmesini bilene” gibi afili bir laf etmeyeceğim çünkü çoğumuz benim gibi üzerinden yıllar geçince “Aaa! O oflayıp poflayıp geçtiğim derslerin bir anlamı var mıymış gerçekten?” diyoruz. Sadece şu an göremiyor olsanız da niyetini Rabbine teslim edene her olanın bir hikmeti var Allah’ın izniyle. Marmara İşletme’den girip Boğaziçi Edebiyat’tan çıkmış biri iken her iki bölümün de asla bana uygun olmadığını düşünüp duruyordum yıllarca. Şimdi görüyorum ki Rabbim benim kendi ellerimle hazırlayamayacağım programlardan geçirmiş beni.

İş Yönetimi Kitapları Okumalı

Eğer şu anda üniversitede okuyor ya da iş hayatının başında -veya iş değişikliği yapma isteğinin ortasında- iseniz mümkün mertebe alanınız dışında özellikle iş yönetimi konularında kitaplar okumanızı öneririm. “Hatice Hanım ben yazar/çizer vb. olmak istiyorum, iş yönetimiyle ne alakası var?” diyebilirsiniz. Ancak hangi mesleği ya da her ne işi yapıyor olursanız olun aslında bir anlamda yaptığınız işi pazarlamanız gerekecektir. Pazarlamak kelimesi dilimizde değeri düşürmek gibi kullanılsa da iş terimleri anlamında kullanıldığında bunun ne kadar önemli olduğunu bizzat göreceksiniz.

Özellikle okurken hayalinizdeki işle ilgili başvurabildiğiniz kadar çok yere staja başvurun. Staj ilanı açmamış resmi bir kurumsa karşınızdaki yöneticilere bu alana ilgi duyan bir genç olduğunuzu ve kendilerinin bu konudaki fikirlerini, yönlendirmelerini duymanın sizin için ................................................................


GENÇ'ın Yazısı.