2021 yılında Şubat ayında gökyüzü gezegen gözlemi ve gök cisimlerinin yakınlaşmaları açısından oldukça sakin geçecek. Şubat'ta gezegenlerin konumları şöyle olacak:

Geçtiğimiz ay sonuna doğru gözlenebilir olan Merkür bu ayın ortasına doğru gökyüzünde tekrar Güneş’e yaklaşmaya başlayacağından gözlenemeyecek. Ayın ortasından itibaren sabah gökyüzüne geçecek olan Merkür ufuktan fazla yükselemeyeceği için gözlenebilmesi için temiz bir gökyüzü ve yüksek bir gözlem yeri gerekiyor.

Venüs’ün ise gökyüzündeki konumu bu ay boyunca Güneş’e yakın olacağından görülmesi mümkün olmayacak. Mars, gün batımında güneyde ve gözlem için oldukça uygun yükseklikte olacak. Geçtiğimiz ay parlaklığı hafifçe azalmış olan Mars, gece yarısından bir saat sonrasına kadar gözlenebilir. Mars 18 Şubat’ta Ay ile yakın görünecek ve günler ilerledikçe gözlem süresi kısalacak. Geçtiğimiz ay Güneş’in batısına geçen Jüpiter ise günler ilerledikçe ayrılığını artırıyor fakat ufuktan fazla yükselemediği için Güneş doğmadan hemen önce doğuda görülmesi zor olacak.

Ayın son birkaç günü Merkür’e yakınlaşacak olan Jüpiter’i kısa süreyle de olsa gün doğumundan önce doğu ufkunda görebilmek için temiz bir gökyüzü ve yüksek bir gözlem yeri gerekli. Gökyüzünde Güneş’in batısına geçen Satürn’ün gözlenebilmesi için ayın son haftasını beklemek gerekiyor. Bölgeyi Merkür ve Jüpiter ile paylaşan Satürn’ü de kısa sürelerle görebilmek için ay sonuna doğru gün doğumundan hemen önce temiz bir doğu ufku bulmak gerekiyor.

Gök Sözlük

Sunak: Bir takımyıldızın adı.

Teker: Bir gök cisminin hareketi boyunca çizdiği yol.

Zühre: Venüs gezegeni, çoban yıldızı.


Muaz Erdem'ın Yazısı.