K. Beyza KİRENCİ / Nurcan DOĞAN

Kur’an’ı Kerim’in bizlere emri olan hayırda yarışın düsturunun insanlığa şifa olacağına inanıyoruz. Bu başlıkta da hayırda yarışmaya niyetlenmiş iki güzel çalışmadan bahsedeceğiz.

İnsaniyetim İnsan Hakları ve Eğitim Derneği 2010 yılından bu yana “İnsanlık için insaniyet namına” sloganıyla zor şartlarda hayatını sürdürmeye çalışan mazlumların her zaman yanında yer almak ve onlara uzanacak merhametli bir yardım elçisi olmak için yola çıktı. Yetimin, mazlumun dili, ırkı olmaz anlayışıyla imkânı olmayan, afet ve savaşlar gibi çeşitli sebeplerle yetim, öksüz kalmış küçük yaşta olan birçok kardeşimize kucak açıp eğitimlerini ve gelişimlerini en iyi şekilde sağlamaya çalışıyor. Yurt dışında savaş, afet, kıtlık vesilesiyle zor şartlar altındaki insanların her bölgede en acil ihtiyaçları neyse imkanlar dahilinde su kuyusu, erzak, ilaç, insani yardım gibi ihtiyaçları için yola çıkıyor. Gönüllerine ferahlık diliyoruz her bir gönüllünün.

Bir diğeri ise Verdiğin Senindir Derneği. 2018 yılında kurulan derneğin kadrosu 15 yıllık hizmet geçmişi olan gönüllülerden oluşuyor. Yurt içi ve yurt dışında ellerinin ulaştığı mekanlarda koşturuyorlar. Afrika, Arakan, Uganda ve daha birçok su ihtiyacı olan yere su kuyusu hizmetinde bulunuyorlar. Ramazan aylarında ihtiyaç sahiplerine ulaşıyorlar. Yetimlere ayrıca bir başka bakışla hizmetleri devam ediyor. Tabii ki kurban bayramlarında da ihtiyaç sahiplerine koşmaktan geri durmuyorlar. İyiliği temel alıp yardımlaşmayı durmaksızın sürdürmek esas hedefleri. Rabbimiz gönüllerine ferahlık versin.

Hayırda yarışanlar bitmesin. Daim olsun.


GENÇ'ın Yazısı.