İçinde bulunduğumuz Şubat ayının İslam alemi için çok özel bir yeri var; zira bu ay, İslam’a hâdim olan birçok ismin şehit edildiği, hakka yürüdüğü bir ay.

Medine’de hakka yürüyen Mahmud Sami Ramazanoğlu (k.s.), 12 Şubat 1984 tarihinde Cennetül Baki’ye defnedilmişti. 3 Şubat 2002 yılında hakka yürüyen Ali Ulvi Kurucu da Sami Efendi gibi Cennetül Baki’de mukim. Şubat ayının “şan” ve “şeref” ayı olduğunu gösteren meselelere bakacak olursak da karşımıza şapka kanunundan 2 yıl önce yazdığı “Frenk Mukallitliği ve Şapka” adlı eseri nedeniyle kanuna muhalefetten İstiklal Mahkemeleri’nce idam edilen İskilipli Atıf Hoca çıkacak. Mısır’daki İhvan hareketinin kurucusu ve lideri olan Hasan el Benna da 12 Şubat’ta şehit edildi. Serdar-ı Hakan Abdülhamit Han 10 Şubat’ta, Amerika’dan dünyaya yükselen İslam ateşi olan Malcolm X ise 25 Şubat’ta şehit oldu.

Metin Yüksel, Hama, el Halil...

“Şahadet bir çağrıdır, tüm çağlara ve nesillere” diyen Türkiye’nin siyasi olarak en zor zamanlarında öncülük yapan Metin Yüksel, 21 yaşında bir Cuma günü, Fatih Camii avlusunda kurşunlara hedef olarak şehit edildi. 28 Şubat 1984 yılında günümüzde oğlu Beşar Esed’in devamcısı olduğu baba Hafız Esed, zalimce bir katliama imza atarak Hama ve Humus’ta 40 binden fazla Müslümanı şehit etti... Filistin’deki el Halil Camii’nde de, 25 Şubat 1994 yılında İsrailli teröristler, sabah namazı kılan cemaate ateş açtı ve 84 kişi şehit oldu.

“Kafkas Kartalı” Şeyh Şamil 4 Şubat 1871’de, Mahmud Esad Coşan Hocaefendi ise 2001 yılında, yine bir 4 Şubat günü Avustralya’da trafik kazası sonucu şehit oldu.

“Savunan Adam”

27 Şubat 2011 tarihinde ise Türk siyasi tarihinin en önemli isimlerinden olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı hakka uğurladık. 28 Şubat postmodern darbesinin sembol ismi olan “savunan adam” Erbakan’ın günümüz siyasetinde bile hâlâ etkili düşünceleri olduğunu görmek mümkün. Şubat ayında şehit olan, hakka yürüyen şehitlerimiz, büyüklerimiz, sevdiklerimiz başta olmak üzere tüm geçmişlerimize rahmet olsun...


Salih Yüzgenç'ın Yazısı.