Herkes günlerce Habertürk TV’nin spikerinin ağzından çıkan sözleri konuştu. “Deprem, Van’da bile olsa” dedi cümle arasında. Çok konuşuldu, ırkçılıkla, ayrımcılıkla suçlandı.

Evet, böyle bir cümleyi bilinçli olarak kuran bir insan, bu tanımları ve tepkileri hak ediyor. Ancak, bir de olaya başka boyuttan bakalım. Empati yapalım biraz. Ani bir haber. Son Dakika haberi. Her zaman metin olarak önünüzden akıyor haberler. Ancak bu haber daha metne dökülmemiş.

O an aklınıza ne geliyorsa konuşmak durumundasınız. Ve cümleler kuruyorsunuz, üzüntünüzü belirtiyorsunuz, aynı anda kulaklığınızdan kulağınıza bilgiler akıyor, sonuçta bir beyin fonksiyonunu yönetiyorsunuz, ve bir sürü karmaşaya sahip durumla karşı karşıyasınız. Demek istediğimiz şu ki; olabilir! Yani, istemeden, öyle bir cümleyi asla kurmayacakken ve asla düşüncenizde de bu yokken, şeytan sizi dürtebilir, araya saçma bir cümle girebilir. Bir araştırma yapalım, bir hafızamızı yoklayalım, yanlışlıkla neler oluyor, değil mi? Onun için, tek yönlü düşünmek yerine, adil olmalıyız. Müslüman, adalet sahibidir. 

 


Taha Süren'ın Yazısı.