Rabbimiz güzeldir, güzelliği sever. Bizler güzel bir dinin, güzel bir peygamberin, güzel bir medeniyetin mirasçılarıyız. Yaptığımızı güzel yapmak, hayatımızın en ufak detaylarında dahi güzelliği aramak, adeta şiarımızdır.

Türküler, bu toprakların güzele sevdasının, güzelliğe olan inancının en belirgin sembollerinden biridir.

Türkü geleneğimizde çok tesirli besteler, çok derin tınılar, çok çarpıcı nâmeler söz konusu.

Aynı gelenek, kalbi genişleten seslerle, ufku açan sözlerle, hayali kanatlandıran muhteşem güftelerle de süslü.

Bir nevi, saklı hazineler hükmünde görebileceğimiz sayısız türkümüz var. Kimi kalbi deler geçer, kimi ruha gıdadır, kimi insanı mest eder. Yeri gelir çocuklaşırız ve türkülerin bağrına saklanırız, yeri gelir içimiz içimize sığmaz, taşarız ve türkülerle coşarız.

Hele bir de, ansızın hayatımıza giren, hiç beklemediğimiz bir anda kulak misafiri olduğumuz, şu yer ve gök arasındaki sıkışmışlıktan bizi kurtaran türküler yok mu, ne de hoşturlar, nasıl da mıhlarlar yüreğimizi, anlatması zor değil mi?

İşte bu duygu ve düşüncelerle, gönül telininizi titretecek elli türküyle karşınızdayız bu ay.

Birbirinden kıymetli isimlere, türkülere yakınlıklarını sorduk, birer türkü tavsiye etmelerini istedik.

Ortaya çıkan netice, tahminimizden de güzel oldu. Hani sosyal mecralarda meşhur “oynatma listeleri” var ya, bu ay size çok iyi geleceğini düşündüğümüz, özel bir liste sunmuş oluyoruz.

“GENÇ TÜRKÜ LİSTESİ” diyebilirsiniz ismine. Tavsiyemiz, geniş bir zamana yayarak, manalarına odaklanarak, listemizi tek tek özenle dinleyin. Kimini ezberleyin, kimini hoş bir hatıra gibi belleğinizde saklayın kimini de yeri gelince yüreği yaralı bir kardeşinizle paylaşın.

İnanıyoruz ki türkü listemizi baştan sona dinlediğinizde, gönlünüz şâd olacak, kulaklarınız bayram edecek, içinize zengin ilhamlar dolacak. İnsan kulaktan sulanırmış madem, türkülerin cana can katan, hayatın yükünü hafifleten nağmelerinde buluşmak üzere...

Hediye Kitabımızı Kaçırmayın!

Dergimize abone olanlara hediye etmiş olduğumuz, Prof. Dr. Soner Duman Hocamızın “Allahım Sorularım Var” isimli kıymetli eseri okuyucularımıza ulaşmaya devam ediyor. Kitaba kavuşanlar çokça güzel duygular, düşünceler paylaştılar, bu bizler için ayrı bir mutluluk oldu. Bu vesileyle nice gönle dokunmayı diliyoruz.

“Askıda Dergi” kampanyamız devam ediyor, bu vesileyle genç arkadaşlarımızdan birine dergi ısmarlayabilirsiniz. “Ben varım” mesajınızı bekleriz: 0533 611 25 41

Kalbimiz Mescid-i Aksa’da

Mescid-i Aksa er ya da geç özgürlüğüne kavuşacak, buna yürekten inanıyoruz. GENÇ ailesi on beş senedir, az ama devamlı bir şekilde, elinden geldiğince, bu uğurda çaba içinde. Filistin’deki kardeşlerimiz, onca imkansızlığa ve zorluğa rağmen her şeylerini ortaya koyarak mücadele ediyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa dileriz. Allah’ın vaadi haktır ve tüm dünya eninde sonunda görecek ki zafer inananlarındır.

Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için, küçük ya da büyük demeden, az ya da çok hesap etmeden, ellerinden geleni yapmaya çalışan herkese selam olsun. Temmuz ayında görüşmek üzere.

Muhabbetle.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.