Amerika

Islam by Touch (Dokunarak İslam), görme engelli Müslümanlar için farkındalık yaratıp kaynaklar sağlamayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Bu güzel projenin arkasındaki çiftin yani Yadira ve Nadir’in hikayesine gelin hep birlikte tanık olalım.

Yadira ile Nadir’in en çok yakındıkları şey, toplumda görme engellilere karşı var olan bilinçsiz tutum. Çevreleri tarafından gerek ebeveyn, gerek dost, gerekse bu projenin kurucuları olarak ne kadar ilham verici oldukları sık sık söylense de, bu iltifatların çoğu “görme engelli olmanıza rağmen” şeklinde yöneltiliyormuş. Yadira düşüncesini şöyle ifade ediyor “Engelli ve görme engelli olduğunuzda, insanlar bir şeyleri yapamayacağınızı varsayıyorlar. Oysa varsayım, görmenin önündeki en büyük engel.”

Çevresinde duydukları ve gördükleri bu tavırlar onları yıldırmamış. Aksine şevklerini artırmış ve çiftimizi, görme engellilere Braille alfabesiyle yazılmış İngilizce Kur’an meali ve başka İslami kaynaklar sağlamak için kar amacı gütmeden çalışan Islam by Touch’ı kurmaya teşvik etmiş.

“Braille ile yazılmış Kur’an-ı Kerim nüshaları çoktandır var. Ancak, İngilizce meali ilk defa hazırlayan biziz. Normal bir meali direkt Braille ile yazmak da yeterli değil. Dipnotları gibi bazı şeyleri bu alfabeye uygun şekilde baştan biçimlendirmek gerekti.” diye açıklıyor.

Şu anda da finansman eksikliği kuruluşun en büyük sorunlarından biri. Öyle ki COVID-19 salgınının getirilerinden sonra Nadir ve Yadira kendilerini dahi maaş bordrosundan çıkarmak zorunda kalmışlar. Kuruluş şimdilik Braille Kur’an’larını üretip dağıtmaya devam ediyor. İkili her koşulda hevesli ve iyimser: “Elhamdülillah, bu kadar kısa sürede başardıklarımızdan çok memnunum. Görme engelli ve Müslüman denilince akla gelen ilk isim biz oluyoruz. Dört yıl içinde tek başımıza geldiğimiz noktanın inanılmaz bir başarı olduğunu düşünüyorum.” diyor Nadir. “450’den fazla Braille Kur’an’ı dünyanın dört bir yanına göndermiş olmak harika bir şey, ama hala yapacağımız çok iş var.”


GENÇ'ın Yazısı.