Hong Kong

COVID-19 salgınının hayatımıza girmesinden bu yana bir sene geçti. Bu salgın dünyanın her köşesinde milyonlarca insanı olumsuz etkilerken bir yandan da hayırda yarışmak için bizlere fırsat sunuyor. Bu haberde sizlere dünyanın bir ucundan güzel bir yardım örneğini anlatacağız.

Ahmed Khan, yarı Çinli yarı Pakistanlı yaşlı bir Müslüman. Yaşına aldırmadan ihtiyaç duyanlara yardım eli uzatmak için basit ama etkili bir yolla kendi payına düşeni yapıyor. Bir süredir devam eden ilham verici “Mavi Buzdolabı Projesi” var. Blue Fridge projesinin amacı, temel ihtiyaç maddelerine insanların kolayca ulaşabilmesini sağlamak. Bu yapılırken de tıpkı bizdeki sadaka taşı mantığıyla buzdolabı kullanılıyor. Böylece hem durumu iyi olanlar hayrını gizli yapabiliyor hem de yardıma muhtaç olanlar mahcup olmadan buradan ihtiyaç duydukları ürünleri alabiliyor.

Ahmed Khan, kendisini bu projeyi yapmaya iten şeyin inandığı din olan İslam olduğunu şöyle dile getiriyor: “Müslüman olarak, başka bir insana yardım etmek ve ona destek olmak bir vazifedir. Bunu da kayıtsız şartsız yapmamız gerekir.”

Mavi Buzdolabı Projesi sosyal medyada paylaşılınca hemen yayıldı ve birçok insan ihtiyaç sahipleri için dolaba yiyecek bıraktı. Projenin uzun süre devam etmesi için Ahmed Khan’a neler yapacağı sorulduğunda ise şunları söylüyor: “Temelde bu işin uzun süre devam etmesini istemiyorum. Zira bu bir ihtiyacın ürünü olarak ortaya çıktı. Temennim bu projenin çok uzun süreli olmaması yani bu dolaplara ihtiyaç kalmayacak bir duruma kavuşmamız. Ama o vakte kadar elimizden geleni yapacağız.”


GENÇ'ın Yazısı.