Hakan Emin ÖZTÜRK

Geçtiğimiz aylarda Kanada’nın Ontario eyaletinde üç Müslüman kardeşimizin ölümü ile sonuçlanan üzücü bir olay yaşanmıştı. İslamofobi bu olayın temelinde yatan önemli sebeplerden biri. Bu haberimizde bir daha benzer olayların yaşanmaması için Kanada’daki yetkililerin neler yaptığına kısaca göz atacağız.

Çok kültürlülük politikası ile ön plana çıkan Kanada’da farklı dinlere saygı önemli bir yer tutuyor. Bazı aşırı sağ grupların nefret eylemleri ve saldırıları inkar edilemez bir gerçek olsa da en azından hükümetin ve vatandaşların genelinin bunu benimsemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki yaşanan son saldırı ülkede nasıl karşılık buldu?

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, cinayetleri “terörist saldırı” olarak nitelendirdi ve aşırı sağ grupları ve dijital platformlarda oluşturulan nefreti engelleyeceğinin sözünü verdi. Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“İslamofobik eylemlerde bir önceki yıla göre yüzde 9’luk bir artış gördük. Okullarımızda inançları nedeniyle hedef alınan çok fazla öğrenci hikayesi var. Bu kesinlikle kabul edilemez ve durması gerekiyor.”

Bunun somut bir göstergesi olarak İslamofobi ile mücadele için 300.000 dolarlık bir bütçe ayırdıklarını açıkladı. Bu bütçenin 225.000 dolarlık kısmı eğitimciler, öğrenciler ve ebeveynler için İslamofobi hakkında farkındalık yaratmak ve dijital kaynaklar oluşturmak için Kanada Müslümanları Birliği’ne verilecek. 75.000 dolarlık kısmı ise ülkeye yeni gelen Müslümanların topluma ve okula adaptasyon süreçleriyle ilgili çalışma yapmak için Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi’ne verilecek.


GENÇ'ın Yazısı.