Hakan Emin ÖZTÜRK

Dünyanın her köşesinde dertli Müslümanların varlığından söz edebiliriz. Hatta bu güzel insanlar genelde kendileri gibi olanları bulmakta zorluk çekmezler. Ardından bir de bakmışsınız ki kolektif bir çabayla güzel işlere imza atılıyor. Bu haberimizde böyle bir oluşum olan Muslim Sisters of Eire’in evsizler için yaptığı yardım faaliyetinden bahsedeceğiz.

Muslim Sisters of Eire ( MSOE ), İrlanda’da yaşayan Müslüman kadınlardan oluşan bağımsız bir kuruluş. Son beş yıldır İrlanda’nın Dublin kentindeki evsizlere yardım etmek için haftalık aşevleri işletiyor. COVID-19 pandemisinin patlak vermesinden sonra grup, gıda yoksulluğu yaşayan insan sayısında önemli bir artış olduğunu fark etti ve çalışmalarını artırmaya başladı.

Bölgedeki ihtiyacın çok fazla olduğunu söyleyen grup cuma günü yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Gönüllülerimiz bu akşam kurulum için geldiklerinde oldukça sakindi, ancak kısa süre sonra uyku tulumu ve çadır talebinde bulundular. Biz de hızlı bir organizasyon yapıp 25 uyku tulumu getirdik ve hepsi anında bitti.”

Pandeminin sosyal hayattaki etkilerini ise şu ifadelerle gözler önüne seriyorlar:

“Pansiyonlar güvenli olmadığı için insanlar sokaklarda uyumayı tercih ediyor. Birçok insan işini kaybettiği için öğle yemeği arayan aileler vardı. Yaklaşık 300 öğün yemek hazırladık ve 45 dakika sonra elimizde dağıtacak tek bir öğün bile kalmamıştı.”

Ekip önümüzdeki hafta 100’den fazla uyku tulumu dağıtmayı planlıyor.


GENÇ'ın Yazısı.