Zeynelabidin Tuncel, Bitlis’te bir İmam Hatip Lisesi öğrencisi. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen inancını kaybetmedi ve Avrupa Şampiyonası’nda 3. olarak ülkemize bronz madalya kazandırdı. Zeynelabidin bu toprakların yetiştirmekte olduğu bir değer. Onun gibi binlerce yetenek var. Bu söyleşinin nice genç kardeşimize bir umut olması duası ile. Okuyacaklarınız Wushu sporuna gönül veren Bitlisli bir gencin ve ona inanan bir antrenörün sırt sırta vererek kazandıkları bir başarı hikayesi. Bitlis’ten Rusya’ya uzanan ama burada sonuçlanmayacak bir hikaye… Bahtın açık olsun Zeynelabidin…

Kıymetli kardeşim, öncelikle bize Wushu Kung Fu sporundan bahseder misin?

Wushu, Çin savunma sanatlarının genel adıdır. Wushu Kung Fu beceri, zor teknik, sanat ve dövüş sanatı olarak da bilinir. Wushu’nun üç temel dalı vardır. Sanda, Qinda ve Tao. Wushu tam olarak 83 ülkede yaygındır.

Senin Wushu Kung Fu ile tanışman nasıl oldu? Kimler vesile oldu? Wushu Kung Fu’daki başarılarından bahsedebilir misin?

Ortaokulda futbol ve tekvando sporları ile ilgileniyordum. Wushu’yu da tekvando yaptığım günlerde duymuştum. 9. sınıfta okulumuzda başlayan Wushu kursuna gittim. Bilgi olarak yabancı olmasam da fiili olarak Wushu sporuna başlamam bu kurs vesilesi ile oldu. İlk başlarda bir hobi olarak yapmaya başladım. Daha sonra profesyonel bir sürece evrildi Wushu kariyerim. 2018 yılında Bitlis’te bölge şampiyonu oldum. Bu başarı beni Wushu sporuna daha çok bağladı.

Antrenmanlarıma yoğun bir şekilde devam ettim. 2019 yılında Türkiye Şampiyonası’na katılarak Wushu Türkiye şampiyonu oldum ve 5. Avrupa Wushu Kung Fu Şampiyonası için milli takıma seçildim. Nisan 2019’da gerçekleşen Avrupa Şampiyonası’nda 3. olarak ülkemize bronz madalya kazandırdım. Aynı zamanda 2020 yılında Türkiye üçüncüsü oldum. Bu süreç zarfında kazandığım bölge derecelerim de bulunmaktadır. Wushu sporuna aktif olarak devam etmekteyim.

Milli takımda bulunuyor ve ülkemizi dünya çapında temsil ediyorsun. Bu nasıl bir duygu? Milli takıma seçilme haberini nasıl aldın? Neler hissettin?

Bölge koordinatörümüz antrenörüme telefon ile ulaşıp haber vermiş. “Zeynel milli takıma seçildi. Rusya’ya gidiyorsunuz.” demiş. Ben o sırada okuldaydım. Antrenörüm Nuri Turgut haberi bana iletti. Önce inanamadım. Tarifsiz duygular yaşadım. O an hissettiklerimi anlatabilmem imkansız. Arkadaşlarım ve antrenörüm ile büyük bir sevinç yaşadık.

Hedeflerinden ve kariyer planından da bahseder misin?

Hedefim Türkiye şampiyonalarında derece getirmek. Milli takımla beraber Avrupa ve Dünya şampiyonalarında başarılar elde etmek. En büyük hayalim ise olimpiyatlara katılmak ve ülkeme madalyalar kazandırmak. Wushu, olimpiyatlara yeni dahil edilmeye başladı. Wushu sporunda olimpiyatlarda ülkeme başarı getiren ilk sporculardan biri olmayı çok isterim. Ben katıldığım her organizasyonda ülkemizi en güzel şekilde temsil etmek istiyorum. Aynı zamanda Wushu’da kendini ispatlamış sporcu abilerimle de tanışmayı çok istiyorum. İnşallah bir gün bu da nasip olur.

Hocam ve Ailem, En Büyük Destekçilerim Oldu

Wushu Kung Fu kariyerinde en büyük destekçilerin kimlerdi? Seni motive eden, başarıya olan inancını canlı tutan unsurlar nelerdir?

En büyük destekçilerim başta ailem ve beni her zaman Wushu’ya kenetleyen, beni ve arkadaşlarımı daima kardeşi gibi gören hocam, antrenörüm, değerli abim Nuri Turgut’tur. Nuri Hocamın başarımda .....................................................................................

Günlük rutininde değişmez hassasiyetlerin nelerdir? Her gün düzenli olarak yaptığın alışkanlıklarından bahseder misin? Örneğin günlük ne kadar uyursun?

Başarıların çevrende nasıl bir etki oluşturdu? Arkadaşlarının, tanıdıklarının, genç kardeşlerimizin Wushu Kung Fu sporuna ilgisi nasıl bir noktada?

İlk madalyanı kazandığında, bayrağımızı dalgalandırdığında neler hissettin? 

Rol model ve örnek aldığın kişiler kimlerdir? 

Sosyal medya kullanıyor musun? Eğer kullanıyorsan günlük ne kadar zamanını buralarda geçiriyorsun? 

Akademik anlamda hedeflerin nelerdir? Hangi üniversiteyi hedefliyorsun? 

İlham aldığın sporcular kimlerdir? 

Kaç kardeşsin? Ailende sporla ilgilenen var mı?

Sporcu olacak insanda şu olmaz dediğin 3 özellik?

Hangi noktaya gelirsem geleyim, dünyanın en tanınan sporcusu olsam bile asla taviz vermem dediğin hususlar nelerdir? 

Keşke tanışsam dediğin 3 isim kimler? 

En çok huzur bulduğun mekan neresi?

Görmeyi en çok istediğin ülke neresi? 

Seni en çok etkileyen, en sevdiğin cümle nedir?


Ender Ekim'ın Yazısı.