Her Şey Bir Araç / Ebedî Gençlik Amaç

Genç Dergi ya da Genç Gönüllüler deyince Anadolu’da hemen akıllara şölenlerimiz gelir. Bizim için şölenler gençlerin yüreğine coşku veren, ümit veren konuşmaların yapıldığı, performans sanatçısından müzisyenine kadar, tüm etkinliklerinde bir mesajın olduğu organizasyonlardır.

Şölenlerde birçok amaç vardır: En başta Genç’in misyonunu geniş kitlelere yaymak, aktarmak için kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu yüzden katılımcılar daha salona gelir gelmez, içerideki atmosferden farklı bir etkinlik olduğunu hissederler. Konuşmacıların kullandığı üslup, değindikleri konular, konuşmaların içerdiği mesajlar tamamen bu asrın gençlerinin anlayacağı dilden, ötelerden gelen mesajı taşırlar. Katılımcıların gönül dünyalarında farklı kapılar açarak onları, düşünmeye, anlamaya davet eder. Konuşmacıların ardından sahne alan canlı performans sanatçısı gösterisini sadece salonu boş, amaçsız kahkahalar ile doldurmaz. Günlük hayatta farkına varamadığımız hatalarımızı esprili bir dille ele alarak yüzlerde bıraktığı tebessümden daha çok gönüllülere verdiği ders ile katılımcılara bir nevi ‘uyanın’ mesajı verir. Canlı performansın ardından sahne alan müzisyen kardeşimiz verilmek istenen mesajı bu zamanın notaları arasına sıkıştırarak kulaklarda gıda mahiyetinde, ruhu dinlendiren tınılar bırakır.

“Bırakın bu mesaj kaygısını kardeşim, sanat sanat içindir ya da sanat toplum içindir, ne bu mesaj kaygısı” diyenler olacaktır. Evet bizim bir mesaj kaygımız var. Onun için bu kadar çabamız, gayretimiz, faaliyetlerimiz. Bir büyüğümüzün dediği gibi, havuçtan nefret eden bir çocuğa annesi rendelenmiş havucu tatlının içine katarak yediriyorsa, biz de mesajımızı gençlerin anlayacağı dilden vermeye çalışıyoruz, bugün mesaj bu şekilde zihinlerde yer buluyor, yarın ne olur bilemeyiz. 

Ayrıca şölenlerimiz illerde bulunan arkadaşlarımız için tam bir uygulamalı saha çalışması örneği oluyor. Şölenler sayesinde organizasyonu gerçekleştiren Genç Gönüllüler kendi aralarında vazife paylaşımı, sorumluluk alma, takım çalışması ve liderlik, kriz yönetimi, stres yönetimi gibi bilmeleri gereken konularda pratik tecrübesi kazanarak kendi kapasitelerinin, neyi yapıp, neyi yapamayacaklarının farkına varıyorlar. Diğer yandan da böyle bir organizasyonu gerçekleştirmenin verdiği heyecan ile muhabbet bağları kuvvetleniyor. 

Son olarak da, şölen bitiminde katılımcılardan geri bildirimler almak, onları da Genç Gönüllüler kervanına katmak şölenlerin belki de en önemli çıktısıdır bizim için. Bu yüzden Anadolu’da şölen organize edecek arkadaşlarımız şölen sonunda kaç kişiyi bu kutlu kervana katabiliriz diye düşünmeli, şölen içeriğini bu doğrultuda şekillendirmelidirler. 

Bizim ilimizde de GENÇ şöleni olsun diyen herkese kapımız açık. GENÇ kalın!


Sencer Musa'ın Yazısı.