Nursena PANCAR

ÇOCUK YETİŞTİRME / KAFKA

Evvela sabırdır. Sabır bu işin en başından edinilmesi gereken yoldaştır. Tevekküldür, birikimdir. Kendine güvenen bir çocuk yetiştirmekse amaç; onu gerekli noktalarda kendi haline bırakıp rahat ebeveyn olmaya zorlamak gereklidir. Tevekkülü elden bırakmayarak elinden geleni yapmak, yaparken de hedeften şaşmamak gerekli. Ayrıca bir eğitimden değil, yaşam tarzından bahsediyoruz zira “çocuklarınız söylediklerinizi değil yaptıklarınızı yaparlar.”

HAYVANLARA İŞKENCE YAPAN ÇOCUKLAR / MEOLİNKH

Çoğu zaman bir davranış bozukluğuna işaret bu durum; fakat özellikle hayvanların eğer sahipleri varsa mal statüsünde sayılmalarıyla, sahipsizlerse hiçbir önemlerinin olmamasıyla ve bunu yapan çocuk da 12 yaş altındaysa zorunlu bir uygulama gerektirmemesiyle; üzerinde durulmadan geçiliyor. Halbuki bu durum aslında çocuğun pek çok konuda zorlanma yaşadığının işaretlerinden biri ya da mesela evde babanın anneye yönelttiğini gördüğü şiddeti, kendi gücünün yettiği hayvana yöneltmesi gibi. Müdahale edilmediği takdirde, çocuğun bu davranışa sebep olan problemleri çözülmediğinde daha ileride başka bir yetişkine yöneltme ihtimali yüksek.

ÇOCUKLA ÇOCUK OLMAK / ADAMIN BİRİ

Kişinin bilincinde olarak gerçekleştirdiği haliyle düşünüldüğünde, bir taraftan çocuklarla vakit geçirip doyasıya eğlenirken diğer taraftan onlara oyun içinde bir şeyler öğretebildiği bir eylem. Bu yönüyle olumlu bir kullanıma sahip ve bu işi becerebilmek adeta bir yetenek gerektirir. Çocuk çok olursa çocukla çocuk olup eğlenmek daha kolay olur.

NESİL ENDİŞESİ / DÜŞÜNEN ADAMIN TA KENDİSİ

Her Müslüman gencin taşıması gereken endişe. Çocuğumu nasıl yetiştireyim diye soranlara insanın fıtratını, eşyanın tabiatını öğretmekle başlayın derim. Çocuk, fıtratını korumayı öğrendikçe size daha az iş düşecektir. O saf ve temiz fıtrat korundu mu gerisi kolay.


GENÇ'ın Yazısı.