Girişimcilik günümüzün en değerli ve popüler kavramlarından birisi. Bugün dünyanın birçok devletinden daha zengin olan teknoloji firmaları ilk ortaya çıktıklarında basit bir girişim olarak var olmuşlardı. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı, ama her şeye evinin garajında kısıtlı imkanlarla Amazon’u kurarak başladı. Yine teknoloji devi Apple da basit bir girişim olarak yola çıktı, hatta o zamanlar Apple’ı ciddiye almayan, tabiri caizse “bunlardan bir cacık olmaz” diyenler çoğunluktaydı. Bugün dev markalar haline gelen daha birçok ürün benzer girişimler sonucunda ortaya çıktılar. Ülkemizde de girişimcilik yavaş da olsa yaygınlaşıyor ve gençler artık kurumsal bir firmada profesyonel kariyer basamaklarını tırmanmak yerine kendi girişimlerini kurmak istiyorlar ve kuruyorlar. Bu girişimlerden biri de pandemi döneminde özellikle rağbet gören uzaktan sağlık hizmetleri sunan bir platform olan Jet Klinik. Platformun kurucuları Hasan Karaoğlu ve Zeynel Akçay 30 yaş altında iki genç girişimci ve ikisi de kurumsal şirketlerdeki cazip kariyerlerini sona erdirerek girişimci olmaya ve kendi şirketlerini kurmaya karar vermişler. Kendileriyle girişimcilik üzerine tecrübelerini aktardıkları keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İstifadeli olmasını dileriz.

Sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

Hasan Karaoğlu: Ben jetklinik.com’un kurucu ortağı Hasan Karaoğlu. 2016 yılında İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun oldum. Yazılım geliştirme üzerine 6 yıllık tecrübem var. Mobisoft, Kitapyurdu ve son olarak Getir şirketlerinde yazılım geliştirme alanında çalıştım. Birçok teknolojiyi deneme ve tecrübe edinme fırsatım oldu. Şu anda jetklinik.com’un teknoloji tarafından sorumluyum.

Zeynel Akçay: İsmim Zeynel Akçay, Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Profesyonel hayatımda İstanbul’da çeşitli firmaların teknoloji birimlerinde çalıştım. Şu anda kurucu ortağı olduğum jetklinik.com’da ürün yönetiminden sorumluyum.

Nerden çıktı bu girişimcilik? Kurumsal firmalarda çok iyi pozisyonlarınız varken gemileri yakmaya ve girişimci olmaya nasıl karar verdiniz?

H.K.: Girişimcilik çok önceden beri hayalimdi. Ama doğru zamanı bekliyordum. En son Getir gibi kurumsal bir firmada çalıştıktan sonra kararımı net olarak verdim. Kurumsal firmalar size çok iyi fırsatlar sunuyor. Burası tartışılmaz. Ama sizin motivasyon kaynağınız eğer bu fırsatlar değil de zanaatınızı maksimum seviyede icra etmek ise işte o zaman yanlış yerdesiniz. Kurumsal firmalarda kalıplar bellidir, dışına çıkamazsınız ve ayrıca işler çok yavaş yürür. Bu da ister istemez sizin körelmenize ve motivasyonunuzun kaybına yol açar.

Z.A.: Girişimcilik ruhumda var. Fırsatlar, doğru iş modeli ve aynı ruha sahip ortak ile buluşunca girişimcilik bizim gibi insanlar için kaçınılmaz oluyor. Profesyonel hayatımızdaki süreçler ne kadar olumlu da olsa çalıştığınız firmaya katmak istediğiniz değer çoğu noktada sınırlanmaktadır. Bu durum doğru zamanda ................................................................................

Girişimci olmak gençler için hem heyecanlı hem de riskli. Her şeyi batırmak da mümkün, ilerleyip girişimi büyütmek de. Nasıl cesaret ettiniz? Endişeleriniz oldu mu?

Profesyonel kariyeriniz ile girişimcilik kariyeriniz arasında ne gibi farklılıklar var? 

Zamanı geriye alma imkanınız olsaydı ve şu anki tecrübelerinizle başladığınız noktaya geri gitseydiniz yine girişimci olmayı mı isterdiniz yoksa profesyonel kariyerinize devam etmeyi mi tercih ederdiniz? 

Girişimcilik sürecinde sizi en çok zorlayan aşama hangisiydi? 

Girişimcilik ile ilgili gençlere tavsiyeleriniz nedir? 


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.