Microsoft Haziran 2021’in sonunda çok şaşırtıcı bir duyuru yaptı ve Windows 11’in çıkacağını doğruladı. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows için 2015 yılında çıkan Windows 10 ile birlikte artık yeni bir sürüm çıkarılmayacağı, geliştirmelerin Windows 10 üzerinden devam edeceği açıklanmıştı. Microsoft yıllardır Windows 10’u gerçekten de geliştirdi ve bugünlere getirdi.

Fakat sürpriz bir şekilde Windows 11’in test sürümü sızdırıldı ve bir anda tüm dünyada yayıldı. Yeni bir tasarımla, Windows 10’un biraz daha geliştirilmiş hali gibi gözüken Windows 11 kullanıcıları ikiye böldü: Zira bazı kullanıcılar ortaya çıkan sızıntının gerçekten Windows 11 olduğunu söylerken diğerleri sahte bir sistem olduğunu iddia ettiler.

En sonunda Microsoft Windows 11’i duyurarak herkesi bir kez daha şaşırttı. Yıllar boyu yeni bir Windows sürümü çıkarmayacağız diyen firma yeni bir işletim sistemini, yani Windows 11’i pazara sunmaya hazırlanıyor. Süreçten çıkarabileceğimiz ders ise Microsoft’un bir pazarlama stratejisi amacıyla inkar ederek daha fazla gündemde kalması ve Windows 11’i bütün dünyaya kolayca duyurması oldu.


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.