Adı Mehmet Zeki Aldemir. Erciş Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Sekreteri. Twitter hesabında attığı 23 Ekim tarihli mesajı şöyle: “Web siteniz (gencdergisi.com)hem görsel açıdan hem içerik olarak çok güzel. Tebrik ediyorum. Allah kolaylık versin.” Hepimizi sevindirmesi gereken bir mesaj değil mi? Ama biz bununla hüzne gark olduk, çünkü bu mesaj Aldemir’in twitter hesabındaki son mesajıydı. Aldemir hepimizi acılara gark eden Van Depremi’nde vefat edenlerden birisiydi. O depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizin hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Felaketlerin üst üste geldiği bu zaman diliminin kardeşliğimizin yeniden tesisi noktasında hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Hepimiz acı dersanesinde bir eğitimden geçiyoruz, Rabbimiz kolaylaştırsın, güçleştirmesin.

***

Dosya konumuz hepimizin ortak sıkıntısı öfke. “Kızma Birader” başlığı ile verdiğimiz bu konuyu aslında yine kapaktan verdiğimiz şu atasözü ne güzel anlatıyor: “Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kızarır.” Biz öfkemizi yok sayalım demiyoruz. Zaten bunun imkânı da yok. Önemli olan öfkemizi nerede nasıl kullanacağımızı bilmek ve öğrenmekten geçiyor. İnsan neye nasıl öfkeleneceğini ancak Hakk’ın razı olacağı bir dert sahibi olursa anlayabilir. Kendi öz dertlerini aşmış insanlar, aşkın ve ulvi dertlerin rehberliğinde öfkelerini güzelliklere dönüştürecek şekilde kullanmayı becereceklerdir. O yüzden ne yapıp etmeli gözümüzü öfkenin değil derdin bürümesini sağlamalıyız.

***

“Muhteşem İkili” ismiyle duyurduğumuz yeni abone kampanyamızın geri dönüşleri yavaş yavaş başladı. Hem sözlü olarak hem de mail yoluyla, hediye kitapların okuyucumuzda meydana getirdiği heyecana şahit oluyoruz şu sıralar. Buradan duyurmuş olalım: Bu ay içinde kitaplar kargoya verilecek ve Muhteşem İkili’yle buluşacaksınız. Şimdiden hayırlı olsun…

***

Harekette bereket olduğu âşikar; yola düşmeden yolun açılmayacağı da… Bu niyetle hareket eden GENÇ Gönüllüler faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyorlar. Geçtiğimiz ay Genç Gönüllüler Koordinatörü Hasan Yavuz Uğurlu, Samsun, Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Kayseri, Niğde, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman ve Mardin’de “gönüllülerle” buluştu, selam verip, selam aldı. Kimbilir bu seyahatler ne bereketlere vesile olacak, ne güzellikler yeşerecek… Sırada Ankara Muradiye’de bir şölenimiz var. Yine Sakarya ve Kocaeli’den davetler aldık. Yeni bir heyecan dalgası her birimizi sarmış durumda. Dileriz bu gelip gitmeler “Ebedî Gençlik” yolunda hem bize, hem buluştuklarımıza şevk verir, yeni heyecanlara vesile olur.

***

Yeni web sitemiz yayına girdi. “Abonelik, dergimize yazı göndermek, psikolojik destek almak, yazarlarla iletişim kurmak, Yazı Atölyesi’ne katılmak, arşivimize ulaşmak” gibi birçok işlev yeni sitemiz üzerinden çok daha kolay olacak. Böylelikle bizim de neredeyse ilk günden beri içimize dert olan hasret de sona ermiş oldu. Biz muradımıza erdik yani. Ama önümüzde yeni bir iş var ki bu da sitemizi her geçen gün daha da güzelleştirmek ve güncel tutmaktır.

Bir sonraki sayıda buluşmak ümidi ile Allah’a emanet olunuz.
 


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.