Her sene Ekim ayında, büyük bir heyecan, tatlı bir hareketlilik yaşanır GENÇ’te. Çünkü yeni bir kampanya döneminin başlangıç ayıdır Ekim. İlk sayımız, 2006 yılının Ekim ayına tevafuk etmişti. Bu yüzden, tam on beş senedir, her Ekim ayında, gerek muhtevayı gerekse tasarımı yenileme hususunda şevkli bir gayret gösterir, okuyucularımızın karşısına en güzel şekilde çıkmanın derdinde oluruz.

Bu sayımızla birlikte GENÇ Dergimiz on altıncı senesine girmiş oldu. Doğrusu şükürden aciziz, hamd hâlindeyiz.

Peşin peşin söyleyelim, biz okuyucularımızı çok seviyoruz. Bugüne kadar sizlerle kurduğumuz samimi iletişim, nitelikli etkileşim, en büyük mutluluklarımızdan biri oldu. Bir nevi, sizlerle büyüdü, sizlerle şekillendi ve sizlerle bugünlere geldi GENÇ.

Geride kalan on beş sene boyunca, satırlardan sadırlara uzanan bereketli tecellilere şahitlik etmek, bizleri daima motive etti, azmimizi biledi, umudumuzu diri tuttu. Kah konferanslarda selamlaştık, kah posterlerimizi duvarlara astığınızı gördük, kah bir yazıda kendinizi bulduğunuzu hissettik. Yeri geldi uyardınız bizi, yeri geldi tavsiyelerinizle şâd olduk. Birbirini besleyen ırmaklar gibi, el ele vererek, kol kola girerek, iyiliğin, güzelliğin, hayrın ve Hakk’ın safında durmaya gayret ettik.

Şimdi yine, bayramlığını giyen çocuk mutluluğuyla karşınızdayız. Birtakım yeniliklerle arz-ı endam ediyoruz sevgi dolu nazarlarınızın karşısında. Tasarım güncellendi, yeni yazarlar aramıza katıldı. Aylar hafta gibi, haftalar gün gibi geçtiği için, okuma kolaylığını artırmak adına, yeniden 64 sayfaya çekmiş olduk dergimizi. İnşallah beğenirsiniz.

Bu vesileyle, geride kalan on beş sene içinde GENÇ’in yolculuğuna bir şekilde katkıda bulunmuş, destek olmuş herkese muhabbetlerimizi ve hürmetlerimizi sunarız. Dileriz Rabbimizin lütfuyla nice yüreğe dokunmak nasip olur, birlikte nice hayra nail oluruz.

Sevgidir tek sermayemiz, sizleri seviyoruz kıymetli okuyucularımız. İyi ki varsınız, samimi niyetlerinize ve verdiğiniz tüm desteklere selam olsun...

Amerika’yı Yeniden Keşfedin!

Amerika Afganistan’dan çekilirken, uçağın kanatlarına asılan ve metrelerce yükseklikten yere düşen insanlara şahit olduk. Bir dramın özeti gibiydi bu manzara. Acı acı izledik olan biteni, gençlik yıllarımızın o meşhur sloganı bir kez daha döküldü dilimizden: “Kahrolsun Amerika!” Evet, bu bir temenni ve dua cümlesidir, çünkü sayısız zulmün, akla hayale gelmez kötülüklerin merkezlerinden biridir Amerika. Kurulduğu günden beri, cürüm karnesi büyümeye devam ediyor. “Bizler ıslah edicileriz” deseler de, gerçekler tam aksini söylüyor, ortaya çıkan ifsadın haddi hesabı bilinmiyor.

Bu ay Amerika’yı yeniden keşfedelim sizinle, hani kimilerine göre “macera dolu alan”, bazı kesimlerce “özgürlüklerin beşiği” sayılan, celladına âşık birçok millet için “dünyanın umudu” konumundaki bu ülkeye yakından bakalım birlikte. Bakalım ki dünyayı nelerin beklediğini unutmayalım, sorumluluklarımızı hatırlayalım...

Beklenen Kitap Geliyor

Bizim dergicilik geleneğimizde, her yeni kampanya döneminde, merakla okunacak bir kitap hediye etmeye çalışırız. Bu manada, mâziye şöyle bir baktığımızda, nitelikli bir GENÇ Kitaplığı karşımıza çıkıyor. Her biri ayrı kıymette, birbirinden güzel eserler, zaman geldi yol gösterdi, zaman geldi yaraları sardı, an oldu ufku işaret etti, an oldu zengin ilhamlara kapı araladı.

Bu sene yine güzel bir müjde ile karşınızdayız.

Genç dostlarımızın aklına takılan soruları, bu defa Osman Nûri Topbaş Hocaefendi cevapladı. Büyük bir külliyatın içinden özenli bir gayretle derlenen “Gençler Soruyor” isimli eser, yeni dönemde sadece GENÇ Dergi abonelerine hediye edilecek. Hakikat arayışındaki genç dostlarımızın baş ucu kaynaklarından birisi olacağına inandığımız bu kitabın, binlerce insanla buluşmasını arzu ediyoruz. Bu manada sizlerden dua, destek ve ilgi bekleriz. Şimdiden hayırlara vesile olmasını dileriz.

Kasım ayında görüşmek üzere.

Muhabbetle.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.