Nursena Pancar

Dertli Sözlük Yenilendi! Dert aynı fakat sözlüğün görünümü daha farklı. Yenilenen tasarımıyla Dertli Sözlük aynı adreste okurlarını bekliyor: dertlisozluk.com

İNSAN / ZEHRA

İnsan kendine eziyet etmeye muktedir bir varlıktır. Kendine öyle kurallar koyar, dünya ve diğerleri hakkında öyle varsayımlar üretir ki en sonunda kendisini kendisinin dahi farkında olmadığı hapishaneye kapatır. Birçok çelişkili düşüncesi ve inancı vardır ama onları fark edemez. Adeta etrafını ateşe veren bir akrep gibi sabote eder kendini. Aynı döngülerin içerisinde dönüp durur ama kapana kısıldığını fark edemez. Yüzlerce -meli -malı bulur kendisine her şeyle ilgili. Sonra o -meli -malı’lar kendisinden çıkmamış da Yaratan tarafından vahiy edilmiş gibi tutunur onlara. İnsan olmak zor vesselam. Bazı coğrafyalarda insan olmak daha da zor.

İNSAN DÜŞÜNEN BİR HAYVANDIR / DÜŞÜNEN ADAMIN TA KENDİSİ

Nefsini yenen, ruhunu özgürleştiren bir insan için yanlış bir önermedir. Düşünmek ve tefekkür etmek arasındaki farkı kavramak esas olsa gerektir. Düşünmek her insana has bir durum iken, tefekkür kalb ve ruh ile beraber hareket eden insana has bir düşünme şeklidir. Kâinatı gözümüzün önüne seren tefekkür, Kur’an’da sıklıkla bahsedilen kavramdır. İnsan ulvi makamlara yükseldikçe meleklerden üstün olmuş oluyor. Böylece düşünme biçimi de değişiyor. Kalbin temizliği ve ruhun letafeti, aklın keskinliği ile beraber olunca düşünmek bir sanat halini alıyor.

FITRATI KORUMAK / EDDAİ

İnsan fıtratı gereği doyum konusunda sıkıntı içerisinde olan bir varlık. Ebedi saadeti kazanmak maksadıyla gönderildiği dünyada hep daha iyisini ve mükemmelini arayış içerisinde. Kötünün kendisine yaklaşmasını hiç istemiyor. Mevlâna Hazretleri Mesnevi’de “Şeker gibi süregider, bir süre sonra neşter isteyen bir çıban çıkarır.” diyor insanın bu hali için. Halbuki Rabb’e güvenmeyi anlamak, bilmek gerek. Kayyum olan Allah insana yeter.


GENÇ'ın Yazısı.