Kanada’da yaşayan Ruth Hamilton isimli bir kadın evinde derin bir uykudayken, köpeğinin havlamasının ardından bir “patlama” sesiyle uyandı. Ayağa fırlayıp ışığı açtığında, tavanda bir delik gördü. Saati 23:35’i gösteriyordu. 66 yaşındaki Bayan Hamilton, ilk başta evinin üzerine bir ağacın düştüğünü düşündü. Ancak, hiçbir ağaç yıkılmamıştı. 911’i aradı ve operatörle telefonda konuşurken çiçekli yastıklarının arasındaki büyük kömür grisi renginde olan nesneyi fark etti. “Aman Allah’ım” diyerek operatöre döndü, “yatağımda bir taş var”. Daha sonra bunun bir göktaşı olduğunu öğrendi.

Büyük bir adam yumruğu büyüklüğündeki 2,8 kiloluk kaya, Bayan Hamilton’un kafasını ıskalamış ve yüzünün her tarafında alçıpan döküntüleri bırakmıştı. 3 Ekim gecesi gerçekleşen bu yakın etkileşim onu sarssa da internette popüler oldu.

Meteoritler günün her saati Dünya’ya doğru savrulurlar. Yeterince büyük olanlar, atmosferdeki yolculuktan sağ çıkarak iniş yaptıklarında göktaşı olurlar. Meteorlar daha önceleri de insanların evlerine ve bahçelerine düşmüştü. 1982’de Wethersfield, Conn’de bir meteorit eve çarptı, ikinci ve birinci kattaki tavanları yıktı, oturma odasına yuvarlandı ve bir kapıdan geçerek yemek odasına girdi. 2020’de ise Endonezyalı bir tabut üreticisinin çatısına 4,4 kiloluk bir göktaşı düşmüştü.


Muaz Erdem'ın Yazısı.