Bu sayının hazırlık safhasında, sosyal medyadan “kısmet olursa Haziran sayımızı tesettürü tercih eden hanımefendilere ayıracağız” şeklinde bir duyuru metni yazmıştık. Bu paylaşımımın altına, Fatma Barbarosoğlu Hanımefendi şu şerhi düştü:

“Tercih kelimesi ziyadesiyle seküler bir içeriğe sahip. İbadetler için kullanılması sıkıntılı. Tesettür, giyim tarzı değil ontolojik bir duruştur.”

Düşündüm önce, ölçtüm biçtim ve kendisine şu cevabı verdim:

“Ahireti dünyaya tercih etmek, affetmeyi intikama tercih etmek türündeki bağlamlarda aslında çok da sıkıntılı olmayabilir tercih kelimesi. Lakin sizin söylediğiniz daha derin bir bakışı ifade ediyor, katılıyorum, önemli bir ayrıntı. Teşekkürler efendim.”

Evet, Fatma Hanım düştüğü şerh ile bu yazının başlığına ilham oldu, tesettür meselesindeki bam teline işaret etti.

Bu önemli ayrıntıyı vurguladıktan sonra, böyle bir dosya hazırlamaya nasıl karar verdik kısaca anlatalım.

Yaptığımız son Yayın Kurulu toplantısında, bazen yakın çevrelerimizde rastladığımız bazen sosyal medyada gündem olan, tesettürden vazgeçişleri masaya yatırdık, hanımefendilerin hangi sebeplerle böyle bir tutum ve tavır içinde olduklarını kısaca konuştuk.

Ardından da, aslında bu durumun tam tersinin de çokça vâki olduğunu lakin genel eğilimin vazgeçişleri dile getirmek üzerine yoğunlaştığını tespit ettik. Yani tesettürden vazgeçenlerden belki de daha çok tesettüre koşanlar söz konusu. Buradan hareketle, çeşitli vesilelerle tesettüre giren hanımefendileri öne çıkarmanın, hikayelerine odaklanmanın ve onların sesine kulak vermenin çokça isabetli olacağına inandık.

Biz istiyoruz ki böyle menfi bir zamanda dahi aslında gençlere umut olabilecek, onlara tesettürü sevdirecek insanları öne çıkaralım. Bir nevi, arafta kalan ve tereddütler yaşayan gençlere ilham olmayı, başını açıp açmama konusunda kararsızlık ve bocalama yaşayan hanımefendilere moral vermeyi arzu ediyoruz. Gördüğümüz kadarıyla böyle bir katkıya çok ihtiyaç var.

Dosya konusunun paylaşılması dahi binlerce genci mutlu etti, onlarca olumlu geri dönüş aldık.

Dileriz bu sayımız tesettürün güzelliğini, gerekliliğini ve hikmetini derinden hissettiren ve gönüllerde mâkes bulan bir sayı olur.

Dosya kapsamında kendi tesettür hikayesini paylaşan çokça insan oldu, birçoğunu dergimizin sayfalarında okuyacak, kâh şaşıracak kâh ağlayacaksınız. Yer kısıtlılığından dolayı, sığdıramadığımız hikayeler dergimizin sitesinde yer alacak. Dileriz bu hassas meselede önemli bir kaynak olur, insanlara yol ve yön gösterir.

Ne mutlu tesettüre koşanlara.

Ne mutlu tesettürü bir ontolojik duruş olarak görenlere.

Ne mutlu bin bir menfi duygu ve düşünceye rağmen tesettüründen vazgeçmeyenlere.

SORULARININ CEVABI BU KİTAPTA

Bu seneki hediye kitabımızda, genç dostlarımızın aklına takılan soruları, Osman Nûri Topbaş Hocaefendi cevaplıyor. Büyük bir külliyatın içinden özenli bir gayretle derlenen “Gençler Soruyor” isimli eser, yeni dönemde sadece GENÇ Dergi abonelerine hediye edilecek. Hakikat arayışındaki genç dostlarımızın başucu kaynaklarından birisi olacağına inandığımız bu kitabın, binlerce insanla buluşmasını arzu ediyoruz. Şu ana kadar büyük bir teveccüh gördü, duyuru konusunda sizlerden dua, destek ve ilgi bekleriz.

Temmuz ayında görüşmek üzere.

Muhabbetle.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.