@suleymanragip

Gazze’de büyük bir diriliş var, Gazze’de destansı bir direniş söz konusu. 
 
Yaklaşık bir asırdır en ağır şekilde zulümlere maruz kalan Filistinliler, 
 
7 Ekim’de başlattıkları Aksa Tufanı operasyonuyla tüm dünyanın gündemini alt üst ettiler. Bir terör devleti olan İsrail’in itibarı yerle bir oldu, şişirilen imajı derinden sarsıldı. Senelerdir ablukaya aldıkları, çesitli mahrumiyetler içinde bıraktıkları insanlar, bir aslan gibi kükrediler ve “cenk, cihad, şehadet” diyerek siyonist isgalcilere meydan okudular. 7 Ekim’den bu yana, öfke nöbeti geçiren ve zilleti tadan İsrail, tüm savas suçlarını isleyerek Gazze’ye ölüm yağdırmaya devam ediyor. Ne hak, ne hukuk, ne yaşlı, ne çocuk tanımadıklarını biz biliyorduk zaten, lakin son iki aydır gerçekleştirdikleri zulümler karsısında dünyanın birçok yerinden “yeter, yeter, yeter” sesleri yükselmeye basladı. Bir bakıma, küresel manada “zalime karşı, mazlumdan yana” yeni bir erdemliler ittifakı için adeta zemin olustu. 
 
Evet, dünyanın her yerinden ses geliyor bugün, vicdanlı insanlar yaşananlar karşısında sakin kalamıyor. Kah İspanya’dan isyan çığlıkları yükseliyor kah İngiltere’de binlerce kişi Israil aleyhine yürüyüşler düzenliyor. Norveç, Japonya, Pakistan, Hollanda, Fas, Lübnan, Almanya, Bosna, Yunanistan vs.. Ses veriyor dünya, vermeli de. Çünkü yeryüzünün canileri ve katilleri, bir halkı çoluk çocuk, yaşlı, kadın demeden yok ediyor. Arşı titreten bu soykırım karşısında, ne kadar çok ses ittifak ederse, ne kadar çok yürek el ele verirse, tüm insanlık adına o kadar iyi demektir. Çünkü ortaya çıkan bu kötülüğü, ancak erdemli insanların dayanışması bir nebze hafifletebilir. 
 
Gün dünyayı uyandırma günüdür, gün Filistin’deki mazlumlar için ayağa kalkma günüdür. 
 
Dört bir yana haber salalım, Gazze ile oturup Gazze ile kalkalım. 
 
Bulundugumuz her mecliste “yaşasın küresel intifada” diye haykıralım.
 
Ve sorumluluklarımızı kuşanıp özgür Filistin için elimizden geleni ardımıza koymayalım. 
 
Gazze binlerce şehidine rağmen ayakta, direniyor, mücadele ediyor. Bugün bize düşen, Gazze için ses olmak, Gazze için dünyanın tüm erdemli insanlarıyla dayanışmayı artırmaktır. 
 
Unutmayalım, İsrail 1947’den beri hiç bu kadar sarsılmadı, hiç bu kadar paniklemedi. Korku kalplerini kuşatmıs durumda, Amerika’nın himayesi ve yardımıyla, yeryüzünün lanetlileri olduklarını ibretlik bir şekilde ispatlamaya devam ediyorlar. 
 
Bu sayımız, Filistin’in özgürlügüne giden yolu işaret ediyor, hak ve bâtıl savaşında hepimize büyük küçük vazifeler yüklüyor. 
 
Satır satır okuyalım, satır satır okutalım. 
 
Dünyanın her köşesinde dirilişe vesile olsun Gazze. 
 
Ne mutlu zalime karşı, mazlumdan yana olanlara...
 
2024 SENESİ OKUMA LİSTENİZE EKLEDİNİZ Mİ?
 
18. yılımızda, GENÇ Dergisi’ne abone olanlara hediye ettiğimiz kitap, okuyucularımıza ulaşmaya basladı, güzel geri dönüşler alıyoruz. OSMAN NURİ TOPBAŞ Hocaefendi’nin kaleme aldıgı “Islâm Tefekkür Ufku” dileriz taze bir heyecana vesile olur. İnanıyoruz ki çok begenilecek ve istifade edilecek. 
 
Bu yıl, eserin ilk yarısını 1. cilt olarak, -inşâallah- önümüzdeki sene de diğer yarısını 2. cilt olarak GENÇ Dergimizin abonelerine hediye edecegiz. 
 
2024 senesi okuma listenize eklediniz degil mi? 
 
Yeni yılın hayırlar, bereketler getirmesini dileriz. 
 
Şubat ayında görüsmek üzere. 
 
Muhabbetle.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.