A. Yasin Demirci

Karayipler ülkesi Haiti, yoksulluk, yolsuzluk ve iç savaş açmazında hayatta kalma mücadelesi verirken 12 Ocak`taki depremle sarsıldı. 200 bin kişinin ölümüne neden olan doğal afet insanlık dramı adına tüyler ürperten görüntüleri ortaya çıkardı.

11 bin askeriyle Haiti`ye işgal gibi yardım çıkartmasında bulunan ABD ve diğer batılı müttefikleri şimdi sözümona Haiti`nin acılarını dindirmek için seferber oldular. Oysa ki Haiti`nin bugün yaşadığı kaotik ortamın en büyük sebebi kendileri. Sadece deprem değil. Haiti ilk olarak 15. yüzyılda İspanyollar tarafından sömürgeleştirildi. 1804 yılında Fransa`ya karşı bağımsızlığı elde etti. 1915 yılında ABD tarafından işgal edildi. 1934 yılına kadar süren ABD işgali altında şeker kamışı üretimi için ülkenin ormanları yok edildi, finans sistemi yerle bir edildi. Emperyalist müdahaleler, ABD işgalinin sona ermesinden sonra da devam etti. Tarihi boyunca toplam 32 kez darbeye maruz kalan Haiti`de 20. yüzyılda gerçekleşen darbelerin sayısı 17`yi buldu. 2004 darbesinden bu yana da Haiti`yi uluslararası camia yönetiyordu.

Batı yarım kürenin en fakir halkı olarak bilinen Haiti halkının, deprem öncesi yaklaşık %75`i günde 2 doların, 4,5 milyon kişiye tekabül eden %56`sınınsa bir doların altındaki bir miktarla yaşıyordu…


GENÇ'ın Yazısı.