A. Yasin Demirci

Türkiye-Suriye ilişkileri tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar iyi. Vizelerin kalktığından beri ekonomik ilişkiler de tam gaz. İki ülke arasında tam bir bahar havası hakim... Ancak bu bahar havası Suriye’nin başta insan hakları ihlallerine dair bir takım acı gerçeklerini görmemize engel değil.

Unutmamak gerekiyor ki Suriye’yi 30 yıldan bu yana ülke nüfusunun  %8’ini oluşturan Nusayri elit Baas zihniyeti yönetiyor. Bugün Suriye hala Anayasası`nın 49. maddesinde "Müslüman Kardeşlere üye olmak, sempati duymak ya da üyelerinin ailelerine destek vermenin cezası ölümdür" yazan bir ülke.

Bağımsız bir radyo, gazete, dergi, televizyon Suriyeliler için hala hayal. İçeride gördüğü baskılar yüzünden ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin sayısı tam 100 bin. 30 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde mülteci olarak yaşamak zorunda bırakılmışlar. 1980 yılındaki Hama ve Humus’ta Baas rejiminin yaptığı yüzyılımızın en büyük kıyımlarında katledilen 50 bin Suriyeli Müslüman’ın yanı sıra 20 bin insanın akıbetinin ne olduğu hala ortaya çıkartılmış değil.


GENÇ'ın Yazısı.