Bilal Can

Kitaphaber ‘’kitaplardan bir dünya’’ mottosuyla Genel Yayın Yönetmenliğini Sabri Ünal’ın yaptığı, yönetiminde Bilal Can, Merve Şentürk gibi isimlerin olduğu bir kitap sitesi. 

Kitabın değerini bilip, kitapları önemseyen ve her kitaba farklı değerler yükleyen bir ekip ile kitaphaber yürüyeceği yola 2008 yılında başladı. İlkin gazete, dergi vs. gibi yayınlanan yerlerdeki kitap yazılarını derleyerek işe koyuldu. Daha sonra kendi öz kaynak yazılarımızla kitaphaber.net büyüyüp gelişti. Bu gün 4.000’e yaklaşan bir kitap yazısı arşiviyle Türkiye’nin en büyük kitap bloğu olma özelliğini taşıyor. Yeni web sitesi olan kitaphaber.com.tr üzerinden özgün yazılarını yayınlayan kitaphaber’in bu gün 40 civarı yazarı bulunmaktadır.

Önemli bir İthaf

Bu site, 16 Mart 2003 günü Filistin intifadasında can veren Rachel Corrie`ye ithaf olunur. Sitenin ekip olarak bir değeri paylaştığının en büyük göstergesi olan bu ithaf, üzerine durulması gerekilen konulardandır.

Sadece kitap okuyup okunanlar üzerinde paylaşımda bulunmayan kitaphaber ekibi ayrıca kitaba verdiği önemle kitapkurtlarının mekanı olmaya aday.

Kitaphaber’in Yayınevlerine Çağrısı

Yeni yıl ile birlikte daha iyi projelerle okuyuculara kaynak sağlama konusunda destek olmak amacıyla yayın hayatını sürdüren kitaphaber yayınevlerinden de bu konuda destek beklemektedir. Yayınevlerinden ricamız, değerlendirilmelerini istedikleri kitaplarından veya yeni çıkan kitaplarından bize göndermeleridir.

Gönderdikleri kitaplar, yeni çıkan ve bize ulaşan kitaplar bölümümüzde bize ulaşanlar olarak ayrıma tabi tutulmadan yayınlanacaktır. Editörlerimiz tarafından okunan kitaplar hakkında kitap tanıtım ve eleştiri yazıları ise perdeypey kitaphaber.net sitemizde ve kitaphaber.org dergimizde yayınlanacaktır.

Gönderilecek Kitaplarda Aradığımız Şartlar:

* Ciltli kitapları göndermeyiniz. Okuması zor olacağı gibi yayınevlerine de ek yük oluşturacaktır.

* Aşırı Kalın Kitaplar: Okunması ve değerlendirilmesi günlük 70 sayfa okuma ile 10 günden fazla sürecek kitapları göndermemeye çalışınız.

* Uzmanlık Okunması için belli bir alanda ihtisas gerektiren, veya belli bir teknik sektöre hitap eden kitapları tercihen göndermeyiniz. Sitemiz editörleri arasında henüz akademik şahsiyetler bulunmamaktadır.

Gönderdiğiniz Kitaplar Nasıl Değerlendirilecek?

* Okunması planlanan kitaplar bölüm editörlerine gönderilir.

* Editörler kategorilere ayırdıkları kitapları okuyacak olan ekibine göndererek yazının yazılması için 1 aylık bir süreye tabi tutar.

* Kitaphaber.net, tanıtılmak için hediye olarak gönderilen kitaplardan gelir elde etmemeyi kendisine ilke edinmiştir.

İletişim: [email protected]    [email protected]


GENÇ'ın Yazısı.