İngiltere’de yayınlanan haftalık haber dergisi The Economist, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ile ilgili bir makale yayınlamış.

‘İsviçreli bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya göre’ cümlesi ne kadar klişe olduysa, bu cümleler de o hale gelmiş durumda. The Economist, istediği kadar araştırma yapsın, artık ne kamuoyu, ne de hükümet tarafından ciddiye alınması mümkün görünmüyor. Türkiye’nin, AB sürecini askıya almasıyla birlikte, Avrupa menşeli gelen her şey, buna bu haber de dahil olmak üzere, ciddiye alınmıyor artık.

Türkiye’nin bölge üzerindeki etkisi, büyük sermaye girişi ve ihracattaki artış refahı doğururken, demokrasi ve insan haklarının da yerinde sayması beklenemezdi. Son on yıldaki büyük değişimler, bu zaman diliminden önceki uygulamalara göre ak ve kara hükmünde bir ilerleme kaydetmiştir.

The Economist’in yorumunda katılacağımız tek nokta var, o da tutukluluk süreleri. Özellikle gazeteciler başta olmak üzere, aylardır iddianame dışında bir yargılanma söz konusu tutuklu bulunan gazeteciler var. Bunlar hakkında düzenlemelere gidilmesi şarttır ki; Bülent Arınç ‘bu durumdan bizde rahatsızız’ dedi. Düzenlemelerin yakın olduğu, yeni anayasada da bunların asla göz ardı edilmeyeceği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde, Putin dahi Türkiye ile dalga geçmeye kalktı. ‘Nerede şu Türkiye’nin AB belgeleri? Getirin imzalayayım.’ İfadelerini kullandı. İşte tam da bu nedenle, Avrupa’dan gelen tabir-i caizse ‘kulak çekmelere, aba altından sopa göstermelere’  artık kulaklarımız tıkalı. Çünkü içlerinde hakikat yok! 


GENÇ'ın Yazısı.