Geçtiğimiz Pazar günü Konya Genç Dergisi  Şubesi’nde konuk ettiğimiz Mısırlı doktor, Hamza Mousa  bizlere meydanlardan, Tahrir’den haberler getirdi…

Mısır’da doktor olan Hamza Mousa, Mısır ve Libya’da yaşananları, gözlemlerini aktardı.

“Mısır’da hastanelerde hep kadın görevliler var. Erkek doktorlar ise hep meydanlara, direnişe gittiler. Hüsnü Mübarek döneminde bir Hıristiyan, Müslüman olmayı seçse, onu kiliseye hapsediyorlardı. Asla Müslüman olmasına izin vermiyorlardı. Ama artık durum değişti, karşılıklı bir hoşgörü var. Tahrir’de, namaz kılanların etrafını Hıristiyan gençler çevirerek onları koruma altına alıyorlar.

Mısır’da halkın %60’ı İslami bir yönetim istiyor. Aynı zamanda halk hayat tarzında da değişiklik istiyor. Mısır da Hıristiyanlar bu durumdan kısmen de olsa rahatsızlar. Mevcut temadan nemalananda yok değil. Tayyip Erdoğan’ı halife olarak görenlerin sayısı oldukça fazla ve bu durumdan onları kurtaracaklarına inanıyorlar. Erdoğan’ın İslamcılığı konusunda hiçbir şüpheleri yok.

Libya konusu hakkında şunları söyleyebilirim: Filistinliler Libya’ya kaçtıklarında orada da Kaddafi birçok katliam gerçekleştirmişti. Sabah namazları yasaktı. Zekâta engel oluyor, Hz peygambere ve sahabeye dil uzatıyorlardı. Her 6 Nisan’da 1973-1988 arası 15 yıl boyunca tüm müderris ve öğrencilere katliam uyguladılar.

5 Filistinli profesörü öğrencilerinin gözleri önünde öldürdüler. 88 yılından sonra eski görüntüleri medyada yayınlayıp şimdi yapıyormuş gibi gözdağı verdiler.

 Kaddafi hiçbir zaman Filistin’e yardım etmedi.

 12.000 Filistinliyi 1995-1996 yıllarında Mısır-Libya arasında bekletti ve Libya’ya girişlerine izin vermedi.

Libya’da kadınlar sahip oldukları altınları satıp oğullarına silah aldılar. Sadece gençlerin katıldığı bir eylem olmadı. Libyalılar İtalya yerine Mısır ve Türkiye’de eğitim almak istiyorlar.

Kaddafi’nin öldürülme şeklini nasıl değerlendirdiğini’ sorduğumuz zaman, ‘böyle bir ölüm şeklinin iyi olmadığını, medyada yer almasının da üzücü olduğunu’ belirten Mousa, ‘Ancak şunları da söylemeden geçemeyeceğim’ diyerek şu ifadelerde bulundu: “Hastanede öldürdüğü çocukları ben biliyorum. 120.000 kişinin katili olduğunu, Kaddafi’nin ölümü ile suların bir nebze durulduğunu ama Mısır ve Suriye için liderler ölseler bile bu mümkün olmadığını, çünkü  Filistin’e komşu olduklarını ve üzerlerinde  İsrail ve Amerika’nın planları olduğunu” söyledi.  Son olarak “Amerika güçlü bir devlet değil, biz Müslümanların zayıflığı onu güçlü kılıyor” sözüyle konuşmasını tamamladı.

Genç Haber Merkezi / KONYA 


GENÇ'ın Yazısı.