Güzel ülkemizde aç mezarı yok ama Afrika’da her gün açlıktan binlerce kişinin öldüğüne şahit oldum. Eğitimsizlikten kardeşlerimiz cahil kalmakta ve geleceklerini başkaları çizmektedir.

Recep Kaim Kimdir?

1985 yılında Düzce’de dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimini Düzce’de aldı. Şu an yüksek lisans eğitimine Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği’nde devam etmektedir. Gençlerin yer aldığı ve gençlere yönelik çalışmaların yapıldığı projelerde görev almaktan zevk duyuyor. Bundan dolayı Uluslar arası GENÇ Derneği çatısı altında gençlerin sıkıntılarını dindirmek, varolan değerlere sahip çıkmak ve bizi biz yapan gençliğimizin geleceğine ışık tutmak için bir araya gelmiş samimi dostlarıyla birlikte sosyal sorumluluk komitesinde yer almaktadır.

Afrika ile ilgili tecrübelerinizden kısaca bahseder misiniz?

Geçen sene Hüdayi Vakfı aracılığıyla gitmiş olduğumuz Afrika’nın Burkina Faso ülkesinde insanın hayatını süsleyecek ya da hayatında derin bir yara açacak ilginç olaylarla karşılaştık. İnsanların birbirlerine sevgi beslediği bu ülke bazı sorunlarla karşı karşıya gelmiştir. Bunlar ekonomik açıdan çekilen sıkıntılar başta olmak üzere açlık, susuzluk, hastalık ve özellikle eğitim konusunda önemli sorunlar yaşamaktadır. Avrupa ülkelerinin yapmış olduğu sömürge faaliyetleri nedeniyle halk dilinden, dininden, eğitiminden ve hatta yaşamından mahrum hale gelmiştir. Susuzluktan dolayı tarım yapılamamaktadır. İçler acıcı olan bu durumları değiştirmek her ne kadar zor olsa da bazı şeylerin yapılabilir olduğunu görmek güzel. Bu amaçla biz, yani sosyal sorumluluk komitesi ortaya bir proje koymak istedik.

Nasıl bir proje?

Uluslar arası Genç Derneği’inin Sosyal Sorumluluk Komitesi’ndeki arkadaşlarla birlikte Afrika’daki kardeşlerimiz için elimizden geldiğince faydalı olmak istiyoruz, bundan dolayı Afrika projesini oluşturduk. Projemiz eğitim, sağlık ve gıda yardımlarını içermektedir. Projenin Hüdayi Vakfı’nın desteği ile daha da çok kişiye ulaşmasını arzu ediyoruz. Bu projenin duyurulması ile özellikle gençlerin ve Türk halkının Afrika konusunda daha duyarlı olacağını umut ediyorum. Güzel ülkemizde aç mezarı yok ama Afrika’da her gün açlıktan binlerce kişinin öldüğüne şahit oldum. Eğitimsizlikten kardeşlerimiz cahil kalmakta ve geleceklerini başkaları çizmektedir. Buna kayıtsız kalamayız. Yardım etmek isteyenler www.gencgonulluyuz.biz sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Ne yapabiliriz Afrika için?

Genç kardeşlerim, kendini GENÇ hissedenler, düşenin canı çıksın görüşünün hakim olduğu bu dünyanın kaderini değiştirmek artık bizim elimizde. Gelecek neslin bizlere duacı olması için  artık hizmet vakti… Hazırlanmış olan bu samimi projeye bütün Gençlerin ve bütün halkımızın ellerinden gelen desteği vermelerini istirham ediyorum. Şu hadis-i şerifi hiç unutmayalım: “’Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.’’

Bizi Sahipsiz Bırakmayın

Ramazan ayında Burkina Faso’da iken bir sel felaketi yaşadık. 200.000 kişinin evsiz kaldığı bu afette biz de çok sıkıntı çektik. Binlerce ev yıkıldı. Yollar kullanılamaz hale geldi. İş yerleri harabe oldu. Su şebekesi de zarar görünce çamaşırlarımızı, bulaşıklarımızı hatta elimizi dahi yıkayamaz hale geldik. Tam o esnada Hüdayi Vakfı’nın bu ülkeye gönderdiği yardımlardan biz de nasibimizi aldık ve bu yardımları fakir halka dağıtmak için seferber olduk. Her gün 700 kişiye sıcak yemek yardımı yapıldı. Orada bulunan Hakan Pile ve Hidayet Köksal arkadaşlarımla beraber biz de sıcak yemek dağıtımında yer aldık. Yine bir gün arkadaşlar yemek dağıtırken ben de insanların çaresizlik içinde kaldıkları yerleri geziyordum. Bir aile gördüm 2 çocuklu ve 3. çocukları daha yeni doğmuş. Bu teyze çocuğunu göstererek ‘’bize kimse yardım etmiyor bu yeni doğmuş çocuğumla sıkıntılar içerisindeyiz, lütfen bizi unutmayın. Lütfen özellikle bu çocuğuma sahip çıkın. Bize yardım edin. Hüdayi Vakfı olarak bizi sahipsiz bırakmayın’’dedi. Bu duygulu manzara karşısında kendimi zor tuttum. Arkadaşlarla bir miktar yardım ettik ve adresini alıp Ramazan süresince kendisini yalnız bırakmadık çok şükür…


GENÇ'ın Yazısı.