Ülkemizde her yıl düzenlenen “Ulusal Bilim Olimpiyatları”nın ödül töreni Aralık ayında gerçekleştirildi. Toplamda 155 öğrenci madalya ve para ödülüne layık görüldü. Ankara’daki Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda gerçekleşen ödül töreninde 19. Ulusal Bilim Olimpiyatları’nın yanı sıra 16.Ulusal İlköğretim Olimpiyatları’nın da ödül töreni yapıldı. Ödül töreninde TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak “Kendinize olan, yapabileceğinize olan güven çok önemli, kendinize güvenmezseniz yapamazsınız.” Diyerek olimpiyat çalışmanın yanı sıra her konuda kendine güvenmenin öneminin altını çizdi.

Olimpiyatın muhtevası nedir? 
 
 Ülkemizde her yıl ilköğretim 8.sınıf ve ortaöğretime yönelik olan matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar dallarında Ulusal Bilim Olimpiyatları düzenlenmektedir. Sınavlar iki aşamalı olup birinci aşama da başarı sağlayan öğrenciler ikinci aşamada madalya için mücadele etmeye hak kazanırlar. Birinci aşama konuları her dal için genel olarak lise müfredatını ve ek konuları içermektedir. Konular ayrıntılarıyla öğrenilip birinci aşamaya hazırlık yapılır. İkinci aşama da ise bilgi, zeka ve yetenek birlikte öne çıkar. Sadece bilmek önemli değil sınav anında özgün ve doğru çözüm yolları geliştirmek gerekir.
 
Kimler Katılabilir, Nerede Düzenlenmektedir?
 
Olimpiyatlara başvuruda bulunan 8.sınıf ve lise öğrencileri katılabilir. Başvuru öncesinde bir deneyiminizin olması, herhangi bir sınava girmiş olmanız gerekmemektedir. İlk aşama birçok şehirde yaygın olarak yapılır fakat ikinci aşamaya geçmeye hak kazandığınızda sınav Ankara’da gerçekleşmektedir. İlk aşama Bahar Aylarında (Nisan-Mayıs) düzenlenirken ikinci aşama Sonbahar Aylarında (Kasım-Aralık) gerçekleşir. İlk aşamaya başvurular Ocak-Şubat gibi başlar.

Ödüller Nelerdir?
 
 İkinci aşama sonucu dereceye giren öğrencileri birçok ödül beklemektedir. Bunlardan en önemlisi belki de katıldıkları ilk Üniversite Giriş Sınavı’nda bir kereye özgü olmak üzere, aldıkları ek katsayı uygulamasıdır. Bununla birlikte dereceye giren öğrenciler üniversitede dereceye girdikleri dallarla ilgili bir bölüm tercih ettiklerinde burs olanaklarından yararlanabilmektedirler. Bunun yanında ise madalya ve belirli miktarda para ödüllerinin de sahibi oluyorlar.  Bu maddi ödüllerin yanında kuşkusuz en büyük ödül ise olimpiyatların sağladığı çalışma disiplini, ufkun açılması, zihinsel işlevlerin hızlanması.
 
Nurefşan Akcan / Genç Haber Merkezi 


GENÇ'ın Yazısı.