Genç Gönüllüsü arkadaşımız Yahya Uyar, Ankara ve Kayseri’deki gezi notlarını bizlerle paylaştı. Arkadaşlarıyla birlikte katıldığı sohbet meclislerindeki muhabbet ortamını yansıtmak adına notlarını da aktarmayı ihmal etmedi…

Cuma Akşamı  20 Genç Gönüllüsü kardeşimizle düştük Ankara yollarına. Amacımız en önemli kaynağı kaynaşmaktı. Büyüklerimiz hep söyler: “bir insanı tanımak için ya aynı evde kal, ya alışveriş yap, ya da yolculuk yap!”

Muhabbetli bir yolculuktan sonra gece Ankara’daydık. Sabah Namazını Ankara’nın bana göre en manevi kalesi Hacı Bayram Veli`de eda ettik. Bana biraz da Eyüp Sultan muhabbetini anımsattı bu mekan. Zor yer bulduk…
 
Ardından Sami Efendi Vakfına misafir olduk ve Hüdayi Vakfı’nın Ankara şubesi olarak görürsek burayı, tam bir Hüdayi çorbası içtik diyebilirim. Tadı, bereketi sayesinde bir tastan on kişi karın açlığıyla içmemize rağmen bitiremedik. 
 
Aramızda Üniversite Hazırlık öğrencileri de olduğu için Gazi Üniversitesini gezme fırsatımız oldu. M.T.A müzesi harikaydı, görülmeye değer bir yapısı ve içeriği var. Ardından Ankara’daki vakfımızın merkezine geçtik.
 
Hacı Gedikli Amca’nın kısa bir nasihati oldu.
 
Özetlersek; “kişiliğinizi koruyun ve asla kaybetmeyin, bir insanın kişiliğini ‘1’ olarak kabul edelim ve  buna alanındaki uzmanlığı, güzel konuşması, okuduğu okulunu  her bir özelliğini 0 olarak ekleyelim mesela, saydıklarımla 1000 oluyor bütün bunlar! Ama kişiliğinizi kaybederseniz 1 gider ve size de sıfırları kalır sadece. Ben Ankara’daki öğrencilerden bu yıl en az 3,5 ortalama bekliyorum” dedi.
 
Büyüklerimizin bizden hep ileriye yönelik kalite ve başarı beklentiler var.
 
Ardından Saat: 14:30’da Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu Hocamızın sohbetine iştirak ettik.
 
Taceddin Dergahını da ziyaret ederek Ankara’daki hizmet ehli abilerimizle vedalaşarak Kayseri’ye geçtik. Hem Ethem Hocamızdan, hem de Kayseri’ye geçtiğimizde Kadir Seçmeler hocamızdan sohbet notlarını kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum…
 
Ethem Cebecioğlu Sohbet Notları: 
 
 (s.a.v.)   Hediyeleşmeyi çoğaltın ki aranızdaki muhabbet artsın (s.a.v)
 
Astrogon kürk hamile koyunun karnındaki kuzuyu alarak onun derisinden yapılan kıyafettir ve kırk kuzudan bir kürk çıkar. 
 
Efendimizin evinde ayda 1 kez yemek pişerdi. Su diriliştir, su hayattır. Ayva ve su şifadır. Su insanın maneviyatına tesie eder.  Lüks giyinmeyin dünya sevgisi doğurur. Ahreti unutturur. Serbest bırakırsanız kaliteli eleman yetiştiremezsiniz. Basit giyinmek insanın nefsini köreltir.”
 
Kadir Seçmeler Sohbet Notları: 
 
“Sufi ekolü dünyadan uzak durmak hırka giymek tespih çekmek değildir. Bizzat toplumun içine girmek insanları yöneltmek yönetenlerinde siyasetten uzak durmasıdır. Vakarlı olmak takva ile olur. Bizim kalbimizin dokusu Peygamber efendimizdir. Ana vatanımız Mekke-i Mükerremedir. Manevi kimliğimizin merkezi Haremeyn-i Şerifeyndir. Kavimler ve kimlikler bize bir şey katmaz inandıklarımız katar.
 
Son 300 yıldır mağlubiyetimizin nedeni Rızık korkusudur. Ben ne olacağım diye değil ben şimdi ne yapacağım diye düşünün rızkı veren Allah`tır.
 
Modern münafıklıktan kurtulmanın yolu salih ve sadıklarla beraber olmaktır.”
 
Kayseri’de kahvaltımızın ardından kayserinin manevi efendisi Şeyh Burhaneddin Hazretlerini ziyaret ettik. Ardından Erciyes`te keyifli vakitler geçirdik. Hisarcıklıoğlu lisesinde çay faslı oldu. Değerli abimiz Kadir Seçmeler Abimizin Muradiye Vakfındaki muhabbetiyle manevi açlığımızı giderdik. Akşamüstü Camii Kebir ve Kayseri şehir turuyla rotamızı Kahramanmaraş`a çevirdik.
 
Öyle bir ilgi alakayla karşılandık ki Kadir Seçmeler abimiz Türkiye’de yaşayan herkesin necip fazıla borcu vardır sözü gibi gezi ye katılan herkesin bizleri ağırlayan yükümüzü omuzlayan Ankara’da M. Sami Yılmaz, Mustafa Eğri Kayseri’de Mehmet Akgün, Yasin Rumeli, İbrahim Ekrem Dağdaş  başta olmak üzere tüm ağabeylerimize borçlandık. Hepsine minnettarız.
 
Geziden çok iyi geri dönüşümler aldık. Özellikle yeni katılan kardeşlerimizin kalbinde unutulmaz silinmez bir Genç Gönüllülük profili oluşmaya başladı.
 
Yahya Uyar / Genç Haber Merkezi
 

 


GENÇ'ın Yazısı.