A. Yasin Demirci

İsrail`i, yılbaşındaki Gazze saldırılarında savaş suçu işlemekle suçlayan rapor BM İnsan Hakları Komisyonunda kabul edildi. Hem de Yahudi bir hâkimin hazırladığı bir raporla. İsrail bu raporun yayınlanmasına önleyebilmek için çok uğraştı. Mahmud Abbas yönetimine, “oylamayı engelle yoksa elimizdeki videoyu yayınlarız” yollu tehditler de dâhil. Mahmut Abbas yönetimi de altı ay ertelenmesine razı olmuştu ki Filistin`de ülke çapında yayılan eleştiri ve itirazlardan sonra Filistin yönetiminin girişimiyle rapor yeniden BM İnsan Hakları Konseyi`nin gündemine alınmış ve görüşülerek kabul edilmişti.

Peki söz konusu video görüntülerinde neler vardı? Bunu da Mısır gazetesi Düstur’dan öğrenelim. 6 Ekim’de, Filistin Yönetimi’nin iki temsilcisiyle iki İsrail temsilcisi arasında bir toplantı yapıldığını yazan gazeteye göre, İsrail heyeti Filistin tarafından Goldstone raporunun onaylanmamasını istemiş, ancak Filistinliler talebe olumlu yanıt vermeyi reddetmiş. O noktada İsrail heyeti üyelerinden Albay Eli Abraham, eski İsrail dışişleri bakanı Tzipi Livni’nin de katılımıyla Abbas’la İsrail savunma bakanı Ehud Barak arasında yapılan görüşmeyi aktaran videoyu göstermiş. Kayıtta, Abbas, Gazze savaşının sürmesi gerektiğine ikna etmeye çalıştığı tereddüt içindeki Barak’la birlikte görünüyor.

Gazete ayrıca Abraham’ın Filistin heyetine, İsrailli yetkili Dov Weisglass’la Abbas’ın sekreteri Tayyib Abdürrahim arasındaki bir telefon görüşmesi kaydını gösterdiğini de yazdı. Konuşmada Abdürrahim “İsrail ordusunun Cebaliye ve Şati mülteci kamplarına girmesi için şartlar hazır. Bu müdahale Gazze’deki Hamas yönetimini sona erdirecek ve onları teslim olmak zorunda bırakacak” diyor. Kayda göre Weisglass, Abdürrahim’e böyle bir müdahalenin binlerce sivilin ölümüne yol açacağını belirtiyor. Filistinli yetkilinin yanıtıysa şöyle: “Sivillerin hepsi Hamas’a oy verip kendi geleceklerini seçti.”


GENÇ'ın Yazısı.