Her gazete, internet sitesi almanak hazırlıyor bu günlerde, peki Müslümanlar için 2011 yılı nasıl geçti? Biz de, sizler için bunun derlemesini yapmaya çalıştık. İşte 2011 yılının Müslümanlar için öne çıkan bazı gelişmeleri...

8 Ocak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kars Cumhuriyet Meydanı`nda düzenlenen açılış töreninde, kentteki `İnsanlık Anıtı`na ilişkin, `Burada Hasan Harakani Hazretlerinin hemen yanı başında bir ucube oraya koymuşlar, bir garip şey dikmişler. Tabii bu oradaki tüm vakıf eserlerinin, sanatkarane eserlerinin olduğu yerde böyle bir şeyin olması düşünülemez. Konuyla ilgili olarak Belediye Başkanımız görevini süratle yerine getirecektir. İnşallah ilk gelişimizde bunu da göreceğiz` dedi.
 
24 Ocak
 
Türkiye, İsrail`in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili BM`ye sunduğu ara raporda, saldırıyı ayrıntılı şekilde anlatarak, `Uluslararası hukukun en temel ilkelerinden biri, uluslararası yükümlülüklerini ihlal eden devletlerin hatalarını telafi ve yol açtıkları zararları tazmin etmelerini emretmektedir` sözleriyle saldırının tazminini istedi.

4 Şubat
 
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan hakkında, başörtüsü konusunda İstanbul Üniversitesine gönderilen yazıyla `Anayasayı ihlal ve halkı kanunlara uymamaya alenen tahrik` suçunu işlediği iddiasıyla başlatılan soruşturmada verilen takipsizlik kararı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı.
 
27 Şubat
 
Eski Başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, uzun süredir tedavi gördüğü Özel Güven Hastanesinde öğle saatlerinde kalp yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.
 
1 Mart
 
Eski Başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan`ın cenazesi İstanbul Fatih Cami`nde kılınan cenaze namazının ardından Merkez Efendi Mezarlığı`ndaki aile kabristanında, 2005 yılında vefat eden eşi Nermin Erbakan`ın mezarının yanında hazırlanan mezarda toprağa verildi. 
 
3 Mart
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, isyancıların ayaklandığı Mısır`a ziyarette bulundu. Gül, ziyareti sırasında muhataplarına, Türkiye`de yaşanan reform sürecini anlatarak anayasal demokrasinin önemini vurguladı.
 
5 Mart
 
Necmettin Erbakan`ın ölümünün ardından, Saadet Partisi`nde yapılacak kongreye kadar Genel Başkanlığına Mustafa Kamalak seçildi.
 
17 Mart
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran`daki iki Alman gazeteciden sonra Libya`da tutuklu bulunan İngiliz The Guardian gazetesinin Iraklı muhabiri Geyt Abdülahad`ın da serbest bırakılmasını sağladı.
 
14 Nisan
 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkındaki meslekten ihraç kararını kaldırdı. HSYK, ayrıca Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal`ın da elinden alınan özel yetkilerinin iade edilmesine karar verdi.
 
12 Haziran
 
Türkiye, milletvekili genel seçimi için sandık başına gitti. YSK kesin sonuçlarına göre, AK Parti yüzde 49.80, CHP yüzde 25.98, MHP yüzde 13.02, bağımsızlar ise yüzde 6.59 oy aldı. TBMM`nin 24. Dönemi`nde, AK Parti 326, CHP 135, MHP 53 ve BDP destekli bağımsızlar 36 sandalye kazandı.

16 Haziran
 
Cumhurbaşkanı Gül, Filistin`in Birleşmiş Milletlerde (BM) devlet olarak tanınmasının hedefleneceği oylamada, Türkiye`nin Filistin lehine `Evet` oyu kullanacağını söyledi.
 
6 Temmuz
 
Türkiye`nin Libya`daki Ulusal Geçiş Konseyi`ne 200 milyon dolar kredi vermesini öngören anlaşma imzalandı. Anlaşmayla Türkiye`nin Libya Ulusal Geçiş Konseyi`ne yaptığı toplam yardım 300 milyon dolara ulaştı.
 
19 Ağustos
 
Başbakan Erdoğan, açlık ve yoksulluğun vurduğu Somali`ye gitti. Somali`de yardım kamplarını ziyaret eden Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Köşkünde Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed tarafından kabul edildi.
 
8 Eylül
 
Başbakan Erdoğan, İsrail Türkiye`den özür dilemedikçe, tazminat ödenmedikçe ve Gazze`ye ambargo kaldırılmadıkça Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzelmesinin, normalleşmesinin beklenemeyeceğini söyledi.
 
10 Eylül
 
Diyarbakır`da tarihi Ulu Cami`de süren restorasyon çalışmalarında, sıva altında kalmış bir kitabe gün yüzüne çıkarıldı.
 
12 Eylül
 
Başbakan Erdoğan`ın, Mısır, Tunus ve Libya`yı kapsayan `Arap Baharı` turunun ilk ayağı Mısır`dan başladı.
 
14 Eylül
 
Başbakan Erdoğan`ın Mısır ziyareti, verdiği mesajlar ve Mısır halkı tarafından coşkuyla karşılanması, dünya basınında geniş yer buldu.
 
15 Eylül
 
Erdoğan ve Tunus Geçici Hükümet Başkanı Essebsi ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, `Kişi laik olmaz, devlet laik olur. Bir Müslüman, laik bir devleti başarılı bir şekilde yönetebilir` dedi. Erdoğan, `Devrimler kanla olmasın, insanlar öldürülerek olmasın. Devrimler, düşüncelerin, fikirlerin, ideallerin sandıktan yansıması suretiyle milletlerin iradesiyle gerçekleşsin` dedi.
 
16 Eylül
 
Mecliste yeni dönemde İsrail Dostluk Grubu kurulmaması kararlaştırıldı.
 
19 Ekim
 
Hakkari`nin Çukurca ilçesindeki terörist saldırıda 24 asker şehit oldu, 18 asker yaralandı. Terörist saldırıya yurdun dörtbir yanından tepki yağdı. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve muhalefet liderleri saldırıya büyük tepki gösterdi.
İsrail ile Hamas arasındaki tutuklu takas anlaşması sonucu serbest bırakılan biri kadın 11 Filistinli Ankara`ya getirildi.

20 Ekim
 
- Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari`de 24 askerin şehit olduğu terör saldırılarının ardından yurt içinde ve Irak`ın kuzeyinde 5 ayrı bölgede toplam 22 taburla hava destekli kara harekatı başlatıldığını bildirdi.
 
23 Ekim
 
Türkiye, Van`da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Merkez üssü Tabanla köyü olan deprem, Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu`da meydana gelen en büyük depremlerden biri olarak kayıtlara geçti. 604 kişinin hayatını kaybettiği depremde, çok sayıda bina yerle bir oldu. Okullarda eğitime ara verilen kentte 75 öğretmen de yaşamını yitirdi. Kurtarma çalışmaları için Türkiye`nin dörtbir yanından ekiplerin seferber olduğu depremde enkaz haline gelen binalardan 222 vatandaş sağ çıkarıldı.
 
9 Kasım
 
Van, merkez üssü Edremit olan 5,6 büyüklüğünde ikinci depremle sarsıldı. 39 kişinin hayatını kaybettiği depremde Bayram Oteli`nin enkazı altında kalan DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir de can verdi.
 
10 Aralık
 
`Cübbeli Ahmet Hoca` olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, kamuoyunda `Karagümrük çetesi` olarak bilinen suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.
 
(www.8sutun.com sitesinden derlenmiştir.)

 


GENÇ'ın Yazısı.