Muhammed Şamil Ekiz / Genç Haber Merkezi - ADANA

Geçtiğimiz hafta sonu, Adana’nın gençleri, Akademik Genç Akşamları’nda, sınavların tam da orta yerinde sıra dışı, güzel vakit geçirdiler.

Önce beraberce akşam yemeğine oturan çoğunluğu üniversiteli genç ekip, daha sonra Anahtar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Halit Yasir ÖZOĞUL tarafından arz edilen “Acılı Gülüşler” sunumunu izledi.
 
Günlük internet kullanımında, gelecekte işe yarayabilecek neyle karşılaşırsa onu bir dosyada saklamayı adet edindiğini söyleyerek söze başlayan Özoğul, özellikle üniversite öğrencilerinin final yoğunluklarının arasında, onları hem tebessüm ettirecek, hem de düşündürecek bir program arzu ettiğini belirterek, bu vesileyle, programın, internet seçkisi karikatürler üzerinden hayatımızın içerisindeki gerçeklere göz atma şeklinde geçeceğini açıkladı.
 
Önce, Yüce Rabbimizin, sayısını ancak kendisinin bileceği miktarda yarattığı kullarının her birine farklı bir karakter verdiğinin altını çizen Özoğul, her insanın kendisi için yazılmış kaderin irade sahibi bir oyuncusu olduğunu vurguladı.
 
İçerisinde bulunduğumuz dünya ve ülkemizde, her ne kadar hayat tarzımız ve ortamımız itibarı ile özellikle mizaha konu olan bazı gerçekleri yaşamıyor olsak da, toplumsal şuur ve mesuliyet duygularımızın bir gereği olarak, duyarlılığımızı çok fazla alana taşımamız gerektiğini ve kayıtsızlıktan uzak olmamızı belirten Özoğul, slayt gösteri ile arz ettiği karikatür ve resimler ile izleyenleri önce güldürdü, sonra yaptığı irdelemelerle tefekküre sevk etti.
 
Özellikle, yeni neslin anlaşılması zor ortam durumları, eğitim sistemi, buna bağlı olarak okul hayatları, iş ve işyeri serüvenleri, yeni evlilik sistemleri, aile içi ilişkiler, kadınlara yaklaşım ve bakış açıları, yeni zaman hastalıkları, madde düşkünlüğü gibi konuların işlendiği programda, nihayetinde son bir nefesle tükenen dünya hayatının neyle ve nasıl doldurulması gerektiği hususunda son cümlelerini söyleyen Halit Yasir Bey, kendisini ilgi ve dikkatle izleyen misafirleri, akşama renk katan ilâhi grubuyla baş başa bıraktı.
 
Acılı Gülüşler’den sonra sahne alan, Mehmet YEŞİLMEŞE başkanlığındaki Sümer İlahi Grubu, daha ziyade ritimlerdeki hareketli ritimlerdeki ilahileri söylemeye başladı.
 
Grubun def eşliğinde söylediği ve izleyicilere keyifli anlar yaşatan ilahiler, zaman zaman misafirlerin eşlik etmesiyle daha güzel hâle geldi.
 
Sümer İlâhi Grubu’ndaki Fırat Bey’in, Adana’da çekilen Hanımın Çiftliği dizisindeki idam sahnesinde rol alan İmam Efendi olması gecenin ilginç bir notu olarak karşımıza çıktı.
 
Akademik Genç Akşamları’nın bir başka buluşmasında buluşma dualarıyla programdan ayrılan Adana’nın cengaver gençleri, sürpriz olarak çıkış kapısında kendilerine ikram edilen baklavayı midelerine indirmeyi ihmal etmediler.
 
 
 


GENÇ'ın Yazısı.