İbrahim Çağlar

Geçtiğimiz günlerde haberleri seyrederken bir haberle karşılaştım. Bir alışveriş merkezi belli miktarda alışveriş yapan müşterilerine çekiliş bileti veriyor. 

Peki, çekiliş sonucunda şanslı kişilere ne verilecek?
 
Tevhidin fiili çevirisi, gerçek açıklaması ve benlerin Allah’a yaklaşma amacıyla ümmet oluşturacak şekilde birleştikleri “umre ibadeti.” 
 
Haberi yaparken de Müslümanlara umre hakkındaki duygularını soruyorlar, tabi Müslümanlar o safiyane duygularını dilleri döndüğünce anlatıyorlar. Müslümanların saf ve temiz duygularını Karunlaşmanın bir aracı olarak kullanmaları Kapitalizm’in iğrenç yüzünü bana bütün çıplaklığıyla bir daha gösterdi.
 
Bana ilginç gelen  “İslami kanal” diye bilinen bir kanalda çıkması ve buna kimsenin tepki göstermemesi. Böyle bir şey nasıl olur, kutsal toprakları ziyaret gibi bizim için önemli olan ibadeti bir meta seviyesine indirme küstahlığını nereden buluyorlar. 
 
Kapitalizm, daha laik çevrelerin yaşadığı yerlerdeki alışveriş merkezlerinde, çekiliş sonucunda sınır tanımayan çılgınlıklara varıncaya kadar hediyeler veriyor. Daha dindar kesimlerin yaşadığı yerlerde ise dindar kesime hitap edecek olan kutsal ibadeti hediye olarak sunuyor. Yani bu Karunların bakış açısında arabayla umre ibadetinin arasında bir fark yok.
 
Çok ilginçtir:  Müslümanlara bir ibadet yapmaları için yardımcı oluyor gibi gözüküyor fakat; diğer taraftan insanları israf gibi bir günahın içine itiyor. Ayrıca dolaylı olarak şöyle demiş oluyorlar “sizin ibadetiniz bizim için basit bir araç”.
 
Ülkemizde bir türlü inançlarımıza saygılı olunması gerektiğini kavrayamadı bazı çevreler. Bizim gibi düşünmeyebilir bizim gibi inanmayabilirsiniz ama bu sizin inançlarımızı ve değerlerimizi kullanabileceğiniz anlamına gelmez.


GENÇ'ın Yazısı.