İbrahim Çağlar / Genç Haber Merkezi

ABD ve Avrupa İran’a karşı ciddi yaptırımlar yapılmasında kararlı gözüküyor. Son olarak Avrupa Birliği, İran`a uygulanacak yaptırım konusunda görüş birliğine vardı. 1 Temmuz`dan itibaren AB ülkeleri İran`dan petrol almayacak.

Tabi İran da hemen cevabı verdi  “biz onlardan önce petrol vermeyi keseceğiz” diye. İşte aslında ABD’yi ve Avrupa’yı kızdıran da İran’ın emperyalizmin karşısındaki bu direnişi ve dik duruşudur.
 
Bir batılı İran’ı duyunca tüyleri diken diken olur. Çünkü İran diğer İslam devletlerinin aksine küresel güçlerin tiranlığından toplum insiyatifiyle kurtulabilmiş ve özgürleşebilmiştir. Batı bunu anlayamamakta ve hazmedememektedir.  
 
Nükleer silahlanma bu yaptırımların ve İran’a olan nefretin sadece görünen bir bahanesidir. Asıl sebep ise İran’ın modern-seküler dünyada bir alternatif olarak ortaya çıkmasıdır. Ayrıca İran’ın Müslüman devletler için bir örnek olma iradesi de taşımaktadır.
 
Herhalde İran’ın emperyalizme karşı bu şerefli ve onurlu duruşundan heyecanlanmayan Müslüman yoktur. 1979 İran devrimi gerçekleştiğinde Türkiye dahil İslam devletlerinde bu devrime karşı ciddi şekilde bir sempati oluştu. 
 
Bu devrim Müslümanlar için bir uyarıcı ve uyandırıcı bir rol oynadı fakat küresel güçler ellerindeki tüm imkanları seferber ederek özellikle de kitle iletişim araçları vasıtasıyla İran’a karşı bir linç yapılmaya başlandı(hala da devam etmektedir.) ve bu çalışmalar sonunda batılılarda hatta Müslümanlar arasında İran’a karşı bir anti sempatik bir tavır oluşturuldu.
 
Tabi İran’ın da kendi içinde bir takım problemleri olabilir ama ben burada ona girmeyeceğim.
 
İran’ın emparyalizme karşı onurlu direnişi, küreselleşmenin insanları tek tipleştirmesini ve makineleştirmesini engelleyici bir unsur olarak gözükmektedir. İran’ın 1979’den beri bunu başarmış olması Müslüman halklar için hatta dünya için farklı bir seçeneğin olabileceği ilhamını vermektedir.
 
İşte dünyaya ve insanlara hakim olma ve istediği gibi kullanmak ve yönetmek iddasında olan emperyalizmin bu iddasını İran çürütmektedir. 
 
İnşallah  emparyalizmin bu iddasını çürütmek ve bu şerefli mücadeleyi vermek tüm Müslüman halklara nasip olur!


GENÇ'ın Yazısı.