İbrahim Çağlar / Genç Haber Merkezi

30 Ocak, yani yarın Türkiye’nin tarihinde kara bir leke. Çünkü ezan-ı şerif ilk defa Fatih Camii’nde aslından değil, Türkçe olarak okutturuldu o gün.(1932) Gerçekten inanılması zor bir durum ama bu yapıldı ve 17yıl boyunca Müslümanlara bu zulüm yapılmaya devam edildi.

DP’nin iktidara gelmesiyle ilk icraatlerinden biri ezanın Arapça okunmasına izin vermesiydi. CHP ezanın Arapça okunmasını yasaklamıştı. DP ise ezanın ister Türkçe ister Arapça okunmasına izin verdi. Tabi Müslüman alimler ve halkta ezanın aslı gibi okunması gerektiğini bildiklerinden aslına döndüler.
 
O zaman ki faşist zihniyet bunu yaptı ama beni üzen taraf hala bu zulmü savunanların olması.  Çok ilginçtir, dinle imanla ilgisi olmayanların laik bir yaşam tarzına sahip insanların başkalarının inançlarına müdahale hakkını kendilerinde görmeleri. Tezleri şuydu: “Halk dini daha iyi anlasın diye yapıldı.”
 
Dinden şeriatten anlamayanların Müslümanlara dini öğretmesi kadar iğrenç bir şey göremiyorum.
 
Ezan Arapça okunmaya başlandı  da devletin dine olan müdahalesi bitti mi? Hayır Diyanet İşleri Başkanlığı gibi garip bir kurum kuruldu ve bunun üzerinden Dini kullanarak Müslüman halkı devlete itaat ettirmeye çalışmadılar mı? Laik bir devletin güdümünde çalışan dini bir kurum söz konusu olamaz.
 
Çok ilginçtir bunları yapan da laiklik iddiasında olan bir devlet. Hani din devlete devlette dine karışmayacaktı. Bu devlet yıllardan beri Müslümanların bayramı olan Cuma namazlarını ve Cuma hutbelerini kullanmıyor mu? Mesai saatleri Cuma namazına göre değil, Cuma namazları mesai saatlerine göre değiştirilmiyor mu?
 
Devlet dine karışabiliyor, fetva verebiliyor ama Müslümanların inançlarını yaşamaları için özgürlük vermiyor. Hala başörtülü kardeşlerimiz kamusal alanda çalışamıyor. Hala namaz kılan Müslümanlar ordudan atılabiliyor. Bir Müslüman sakallı olarak memurluk yapamıyor ve daha sayamayacağım kadar çok sorun var.
 
Yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde Müslümanlar olarak haklarımızı talep etmeliyiz.
 
Yeni anayasanın Müslümanları  Müslüman kimliğiyle kabul etmesi duasıyla.
 
"Çanlar sustu ve fakat 
binlerce yılın yabancısı bir ses 
değdi minarelere:Tanrı uludur Tanrı uludur 
polistir babam 
Cumhuriyetin bir kuludur..."


GENÇ'ın Yazısı.