Şeyda Güner / Genç Haber Merkezi

Meslek seçimi hayatımızın geri kalanına şekil verecek, dönüm noktalarından biridir. Bu önemli kararı gençler hangi meslekte alıyor, neden istiyor?  Küçük bir soruşturma yaptık...

Berna Merve Zehir (Erenköy Kız Lisesi)
 
Öğretmenlik istiyorum. Çocukları zaten çok seviyorum öğretmeyi de sevdiğim için öğretmenlik benim için avantajlı bir meslek gibi görünüyor. Hem de çalışma şartları bir bayan için gayet uygun.
 
Berk Filcan (Galatasaray Lisesi)

Uluslararası ilişkiler, siyaset ve diplomasi ilgimi çekse
 de doktor olmak istiyorum.Doktorluğun bana uygun bir meslek olduğunu düşünüyorum bunun yanında maddi olarak da geliri iyi olan bir meslek. İstediğin şeylere ulaşmak için de para gerekli sonuçta.
 
Alara Göbeloğlu (Kadıköy Anadolu Lisesi)
 
Dünya siyasetine ilgim olduğu için hukuk okumak istiyorum. Bir de aile mesleği olduğu için.
 
Mert Toprak (İstanbul Erkek Lisesi)
 
Doktor olmak istiyorum. Araştırma yapabileceğim, kendimi geliştireceğim ve çok para kazanabileceğim bir meslek.
 
Yüsra Sarıoğlu (Kadıköy İmam Hatip Lisesi)
 
Psikoloji istiyorum. Nedeni; küçükken psikoloğa gitmiştim ve benimle ilgilenmeleri hoşuma gitmişti. Ben de insanlarla ilgilenmeyi sevdiğim ve psikolojiye de ilgim olduğu için psikolog olmak istiyorum.
 
Ahmet Kerami Erdem (Sapanca Anadolu Lisesi)
 
Artık küçük değiliz, zaman hızla ilerliyor ve bir karar vermek zorundayız, hataları en aza indirebilmek için sadece isteklerim değil yeteneklerim doğrultusunda da bir meslek seçmem gerek. İlerleyen yıllarda daha mutlu, huzurlu ve başarılı olacağımı düşündüğüm için mimarlık istiyorum.
 
Nisa Nur Eroğlu (Yozgat Erdoğan Akdağ Anadolu Öğretmen Lisesi)
 
Eczacılık istiyorum. Bunu seçme nedenim; uygunsuz bir ortamı yok yani şartları mümin bir hanıma yakışır şekilde ve rahat bir meslek. Bu mesleği elime aldığımda ilerde aileme ve evime rahatlıkla zaman ayırabilirim. Kendi işimin patronu olacağımdan da kimsenin baskısı altında çalışmak zorunda kalmayacağım ve mâli yönden de sıkıntım olmayacak Allah’ın izniyle.
 
Ahmet Ayazoğlu (Biltek Koleji)
 
Çevreden saygı görmek, isim yapmak istediğim ve maddi olanakları iyi olduğu için avukat olmak istiyorum.
 
 
Dilara Şahin (Kazım İşmen Lisesi)
 
Çalışma alanı geniş ve ilgi alanım olduğu için uluslar arası ilişkiler istiyorum.
 
 
Murat Çakır (Kadıköy Kemal Atatürk Lisesi)
 
Haber veya spor spikeri olmak istiyorum. Bu mesleğe uygun olduğumu ve severek yapacağımı düşünüyorum, başarılı olacağıma inanıyorum. Sonuçta insan istediği mesleği yaparsa başarılı ve mutlu olur. Ayrıca maddi olanakları gayet iyi ve sözel alandan seçebileceğim en iyi meslek olduğunu düşünüyorum. 
 
 Kızlar rahat, erkekler çok para kazandıran meslek istiyor!
 
Soruşturmamız sonucunda görüyoruz ki kızlar ileriyi de düşünerek şartları evli ve çocuklu bir bayana uygun olan meslekler, erkekler ise evin geçimini sağlamak ve daha rahat bir yaşam amacıyla maddi geliri iyi olan meslekleri istiyorlar.
 
Yaşadığımız bu zamanda üniversite mezunu ve bir meslek sahibi olmak kaçınılmaz bir gerçek. Dileriz ki hayatımızın geri kalanını şekillendirecek meslek seçimini en doğru şekilde yapar ve pişmanlık duymayız. 
 
Herkes kendi alanında hayırlara vesile olur inşallah.
 
Üniversiteli olmak duası ile!


GENÇ'ın Yazısı.