Uyku düzenine/düzensizliğine bak ve insanı tanı. Ona göre onunla çalış, onunla arkadaş ol, ona bir işi emanet et. Çünkü ömrün önemli bir kısmını oluşturan bu ihtiyacını düzene sokmuş insan, vakit emanetinin kıymetini biliyor demektir. İş savsaklamaz demektir.

eçen ay ikinci maddemiz için senenin son ayında yazmışım. Klavye de sürçmez ki demeyin, gözden kaçıyor işte. İkinci önemli maddemiz bu ay.

Başarı, huzur, mutluluk, kulluk… Hedefimiz ne olursa olsun, başarıyı yakalamak adına iki kurala indirgemiştik formülü. İkinin ikincisi de uyku. Uyku insanın olmazsa olmaz ihtiyacı. Bir gün, iki gün, en son on bir gün. On bir gün uykusuz kalan insanın delirerek öleceği araştırma sonuçlarında çıkmış.

Uyumak bu kadar hayatî bizim için. Sadece yaşamak için değil, düzeni oluşturmak ve korumak için de uyku önemli bir gösterge. Anasına bakarak kızını alıyorsan, uykusuna bakarak da insanı tanıyabilirsin.

Uyku düzenine/düzensizliğine bak ve insanı tanı. Ona göre onunla çalış, onunla arkadaş ol, ona bir işi emanet et. Çünkü ömrün önemli bir kısmını oluşturan bu ihtiyacını düzene sokmuş insan, vakit emanetinin kıymetini biliyor demektir. İş savsaklamaz demektir.

İslam daha açıktan ilan edilmezken uyku imtihanı başlamıştı. Peygamberimiz gibi gizli Müslümanlar da farz ibadet olarak teheccüd namazı kılıyordu. Teheccüd geceyi ihya eder. Gecesi mamur olunca insanın, gündüzü de mamur olur. Müslümanlar uzun süre güneşe ayarlı yaşadılar. Tabiatla hemdem olmayı, Allah’ın koyduğu düzene uymayı en güzel değil tek seçenek olarak gördüler ve buna uygun yaşadılar. Güneş battıktan sonra evlerine çekildiler, yatsıdan sonra dünya işlerinden el etek çektiler.

Sabah namazına kalkmak için saate ihtiyaçları olmadı hiç. Çünkü düzenli bir uyku, şıp diye ayağa kaldırıyordu onları. Sabah namazına kalkmak için geceden tedbir almak gerekli. Ne, nasıl kalkılacağına dair kitap okuyarak, ne onlarca saati kurarak bu iş kökünden çözülmez. İbadetler gibi uyku düzeninin de devamlı olması gereklidir. 6 saat uyusam kâfi deyip, o 6 saati bazen on ikide, bazen onda, bazen gece ikide başlatmak işe yaramayacağı gibi daha da sersemletir insanı.

Haşim’in Müslüman Saati adlı meşhur yazısını hatırlayınız. Mümkünse gözünüzün önüne bir yerlere yerleştiriniz. Fecr ile birlikte aydınlanan Müslüman yüzünün yeni saat ile nasıl bir karanlığa gömüldüğünü, çarşafa dolandığını tekrar tekrar okuyunuz.

Şimdi bizim uykularımız güneşe ve namaza ayarlı değil. Hem gündüz, hem de kalkabilirsek gece namazları, iki işin arasına sıkışmış, uyku mahmurluğuna bulanmış durumda. Namazlarımız tahtından çoktan indirildiler. Onun yerine şimdi diziler, tartışma programları, futbol maçları, arkadaş sohbetleri, misafir sesleri var. Reklam arasında namaz, misafir gidince uyku.

Kazaya kalan namazlar ise başka bir kaza silsilesine kapı aralıyor. Gündüz ayakta uyuyup, yarı sarhoş halde iş görmeye çalışıyoruz. Başarısız olduğumuz sınavları hocanın azizliğine, bitiremediğimiz işleri patronun zalimliğine teslim ediyoruz. Esnemek şeytandandır, kendine gel, besmele çek diyen büyükler de kalmadı. Gün ortasında esneyip, kerahet vakitlerinde şekerleme yapmaya çalışıyoruz.

Adam olma yolundaki kilometre göstergemiz de arızalanıyor böylece. Gecesi gündüzü belli olmayan insan adam olmaz. İyi bir öğrenci olmaz, anne, baba olmaz. Her şeyden ve hepsinden öte kendine faydası olmaz. Merhum Musa Topbaş Efendinin söylediği gibi; kim ki kendine faydası yok, makbul değil.

Merhum vakit hususunda çok titiz imiş. Lisede matematik hocamız anlatmıştı. Kendileri Musa Efendiyi ziyarete gitmişler. İki dakika geç kalmışlar. O iki dakika için de ikaz edilmişler. Sadece iki dakika değil işte. Koskoca iki dakika. Mesela, iki dakika nefessiz kalsanız ne yaparsınız?

Dertli insan için ayakta uyuma devri bitmeli. Geceyi üzerimize örtü yapan Rabb’e karşı, bütün geceyi elektirikli lambalarla aydınlatarak isyan etmeyelim. Uyku uyunacak, namaz kılınacak vakti TV, PC, ampül ile aydınlatmak manen karartmak değil de nedir?

Bir hayırsever uyku evleri kursa, burada gençlerimize, çocuklarımıza uyku düzeni öğretilse, uykusunda düzeni tutturamayan mezun edilmese… Uyku düzeni sertifikası olmayan işe, üniversiteye alınmasa. Normal zamanlarda –hastalık vs. gibi durumlar haricinde- üzerine güneş doğan kimseler şaşkınlık ve üzüntü ile karşılansa. Çok yol alırdık o gün.

Hepinize iyi uykular. Kaliteli, düzenli, iyi uykular.


Rabia Gülcan Kardaş'ın Yazısı.