Nurefşan Akcan

 Matematiğiniz gelişsin, hafızanız güçlensin, zihniniz dinlensin istiyorsanız sudokuya başlamak için hiçbir engel yok; “Tek zararı bağımlılık olan bu oyunu eminim siz de çok seveceksiniz.”

Sudoku üstün hünerli bir mantık bulmacasıdır. “Su” Japonca rakam demek “doku” ise tek kişilik oyun anlamına geliyor. Sudoku oynamak için iki şey yeterlidir; bir kalem ve bir sudoku sorusu. Ders çalışırken sıkıldığınızda, stres atmak istediğinizde rahatlatan bir aktiviteye ihtiyaç duyduğunuzda sudoku kaçınılmaz bir çözüm olacaktır.

Sudoku’nun Tarihi

1984 yılında Japonya’nın ünlü bulmaca firması Dell’s Number Place bu sistemi görüp kendi ülkelerindeki bulmaca fanatiklerine uyarlamaya karar verdi. Önceleri “Suuji Wa Dokushin Ni Kagiru” (rakamlar sadece bir kez kullanılmalı) adıyla Uzakdoğu’da hızla popülerlik kazandı. 1986’da bazı simetrik düzenlemeler ve ipucu rakamların azaltılması gibi değişikliklerle oyuna olan ilgi Japonya’da iyice arttı.

1994’te ise Türkiye’ye Japonya üstünden gelen ve dünyada Sudoku ya da Number Place adıyla bilinen bu oyunla Diamond oyunu sessizce çoğalırken, Sudoku meraklıları arasında bulmaca toplantıları düzenlenmeye başlandı. 1997’de Yeni Zelandalı emekli yargıç Wayne Gould oyunu bir dergide görüp kendi sistemini geliştirmeye karar verdi. Altı yıllık uğraş sonucunda 2004’te Gould kendi oluşturduğu Sudoku hakkında Times Gazetesini ikna etti. 2005’te Sudoku İngiltere’de bir çılgınlığa dönüştü. Bugün başta Japonya, ABD, İtalya olmak üzere birçok ülkede Sudoku çok oynanıyor. Hem internet üzerinden hem de kitaplarla farklı örnekler meraklılarına sunuluyor.

Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Sudoku genel olarak 9x9 kareden oluşan bir alanda oynanıyor. Bu 9x9’luk alan 3x3’lük küçük bölgelerden oluşuyor. Sudoku bulmacasını eline aldığınızda tüm kareler boş değildir bazı kareler doludur siz bu dolu kareleri ipucu olarak alarak boş kareleri doldurmaya başlarsınız. Sudoku’nun mantığı kalan boş kareleri 1 ile 9 arasındaki rakamlarla doldurmaktır. Bu rakamları yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenler:1. Rakam o satırda (mavi ile işaretlenmiş) sadece bir kez kullanılabilir 2. Rakam o sütunda (yeşil ile işaretlenmiş) sadece bir kez kullanılabilir 3. Rakam o bölgede (sarı ile işaretlenmiş) sadece bir kez kullanılabilir. Başka bir deyişle her satır, her sütun ve her bölge (3x3 lük alan); 1 ile 9 arasındaki rakamlardan sadece bir kere yerleştirilmesiyle doldurulmalıdır.

Faydaları Nelerdir?

- Sudoku her şeyden önce insanın konsantrasyonunu arttırır.

- Zekayı çalıştırır, yaratıcılığı arttırır.

- Zihni dinlendirir, stresi azaltır.

- Oynamak için taşa, zara vb. ihtiyaç duyulmaz.

- Kuralları diğer zeka geliştirici oyunlara (satranç, dama, go vb.) göre çok kolaydır.

- Oynamak için bir arkadaşa ya da bir rakibe ihtiyaç duymazsınız; süre tutarak yada zorluk seviyesini arttırarak kendinizle yarışırsınız.

- Özellikle matematik problemlerini çözme becerisini arttırıyor, rakamlara bakış açısını değiştiriyor.

- Hafızayı güçlendiriyor, unutkanlığı azaltıyor. (3000 yetişkin erkek ve kadın arasında yapılan araştırmalarda, günde 60-75 dakika sudoku oynayan kişilerin beyin performanslarının 10 yaş daha iyi olduğu kanıtlanmış.)

Matematiğiniz gelişsin, hafızanız güçlensin, zihniniz dinlensin istiyorsanız sudokuya başlamak için hiçbir engel yok;

“Tek zararı bağımlılık olan bu oyunu eminim siz de çok seveceksiniz.”


GENÇ'ın Yazısı.