Okuduğu son kitabın heyecanı yüzünden okunan bir dost… İşittiği müstesna beyti paylaşmak için sabırsızlanan bir arkadaş… Düşünceli yüzü tefekküründe geldiği son noktanın gölgesi ile kaplı bir yâren… Hayret vadisinde kaybolmuş ya da vardığı yerin içinde kabarttığı dalgalara engel olamayan bir kardeş… Böyleleri yoldaşınsa baht nedir diye sorma, sen ona sahipsin zaten. İngilizce konuşan kültür endüstrisinin “görsel” mamulleri ile sarhoş, gecesi gündüzüne karışmış, hafta sonları ipotekli kuşakların yanında belki biraz aykırı kalıyorsun ama şuna inan ki onlara fark atıyorsun. Yürümeye mecali olmayanların yanında koşan bir atlet gibisin. Eğer sabır ve azmi kuşanabilir, en önemlisi tempona ve gayretine istihza ile bakanların, yolunun üzerinde düşmeni bekledikleri, sık sık karşına çıkacak karamsarlık ve bedbinlik çukurlarını atlatabilirsen hedefine herkesten önce varacaksın. Nereye ve niçin varacaksın? Bunu yola düş(ürül)müş olmanın zevki, hazzı ve iftiharını yaşarken mi soruyorsun? Bunlar yetmiyor mu sana? Unutma, yolda olmak, yola koyulmak demektir. Yola koyulanlar, bir yol tutturmuş bahtiyarlardır. Herhangi bir yol tutturma kaygısı içerisinde olmayan, yola gelmeyeceği kesin olanların yanında bundan daha büyük bir kazanç yoktur, çünkü başka yol yoktur.

***

Ramazan’ı niye seviyorum, biliyor musunuz? Ramazan, sakinlik demek; durup, dinlenmek, biraz olsun dinlemek, dinmek demek. Bedenimizi değil ruhumuzu yoran modern hayatın yorgunluğunu ibadetle yorularak atma fırsatı demek. Ramazan, hayatı uykuya yatırıp hakikate uyanma mevsimi aslında. “İnsanlar uykudadır, ölünce uyanacaklar” hakikatini bir nebze anlama fırsatı… Sen, GENÇ kardeşim, bu fırsatı yeterince değerlendirebiliyor musun peki? Ne kadar Kur’an’la buluşuyor, ne kadar kendinden, zamanından ve imkânlarından infak edebiliyorsun?

***

Elinizdeki sayı üçüncü senemizin son sayısı; tam otuz altı aydır beraberiz, Cenabı Hakk’a hamd ederiz. Duamız, birlikteliğimizin bereket ve istifade ile daha nice seneler devam etmesidir. Gelecek aydan itibaren abone kampanyamız başlayacak. Yeni dönemde sürpriz hediyelerimizle beraber hem biçim hem de muhteva anlamında yeniliklerimiz olacak, umarız beğenirsiniz.

Ramazanımız ve bayramımız mübarek olsun. Rabbimiz hayatımızı Ramazan kıvamında ve kalitesinde geçirip, son nefesimizi bayramımız eylesin.

4. senemizin ilk sayısında buluşmak ümidiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.