IIANT Kur’an Akademisi, yıllardır Amerika’da irşat faaliyetlerinde bulunan Prof. Dr. Ziya Kavakçı’nın –ki kendileri Merve Kavakçı hanımın pederleridir- kuruculuğunu yaptığı bir Kur’an eğitim merkezi. Kuzey Teksas’ta faaliyet gösteren bu akademi bir fıkıh profesörü olan ve başlangıçta kızlarını başörtülerini çıkartmadan okutmak amacıyla ABD’ye yerleşen Kavakçı tarafından 2002’de kurulmuş. Halen 25 öğrencisi olan akademide Kur’an ve İslami ilimler eğitiminin yanı sıra hafızlık eğitimi de veriliyor.

Amerika’nın Teksas’ında hafız yetiştirmek, ne kadar ilginç değil mi? Bunu Amerikalılar da ilginç bulmuş olmalı ki ABD’de hafızlığın filmini çekmeye karar vermişler. Yönetmenliğini David Grabias’ın yaptığı Amerikan Hafızı (İlave Ders) adlı belgesel film Amerika’nın ortasında, Kavakçı’nın başında bulunduğu IANT Kur’an Akademisi’nde hafızlık eğitimi alan üç öğrencinin hafızlık hikâyesini anlatıyor. Film henüz çekim aşamasında. Yaklaşık bir sene önce başlayan çekimler öğrencilerin Kur’an’ı ezberleyip Dubai’deki bir Kur’an yarışmasına katılmalarıyla son bulacak.

Filmi çekenler, çoğunluğunu Hıristiyan olan bir bölgede üç Teksaslı öğrencinin zamanlarının tümünde Kur’an’ı ezberlemeye çalışırken bunu Amerikan hayat tarzı içerisinde yürütmelerinin ilginç bir tecrübe olacağını düşünüyorlar. Yaklaşık iki seneyi bulacak bu süreci takip ederken hem hafız adaylarını izleyecekler, hem de onların arkadaşları, ebeveynleri ve komşuları ile görüşecekler. İlginç bir film olacağa benzer.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.