Baas diktatörlüğü kıyıma, Suriye de iç savaşa doğru ilerlemeye devam ediyor. Uluslararası toplum Suriye’deki katliamın önüne geçecek çözüm bulmakta zorlandıkça Baas diktatörlüğünün kıyımındaki bilanço ağırlaştıkça ağırlaşıyor.

Gerek Suriye’nin hassas yapısı gerekse Rusya ve Çin’in muhalif duruşları nedeniyle askeri müdahale bir hayli uzak gözüküyor.

Peki bu kıyımın önüne nasıl geçilecek? Ümitler Suriye yönetimin ekonomik olarak köşeye sıkışmasına bağlanmış durumda. Siyasi analizlerde ayaklanmanın turizmi bitirdiği, petrol ve diğer ürünlere getirilen ihraç yasağının Suriye döviz rezervlerinin hızla erimesine neden olduğu, ticaretin bitme noktasına geldiği, İran’dan gelen maddi yardımın da yetmediğinin altı çiziliyor.

İddialara göre protestoculara karşı operasyonların altı aydan daha fazla sürmesinin mümkün olmadığını savunanlara göre “ordu artık yoruldu ve gidecek bir yeri yok. Oturup konuşacaklar ya da en azından insanları öldürmekten vazgeçecekler. Buna karar verdikleri andan itibaren de milyonlarca insan sokaklara çıkacak.”


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.